Освен приятно време, лятото ни предоставя пълен комплект опасности, с които трябва да се справяме. Най-често става въпрос за слънчеви изгаряния, припадъци заради жегата, ухапвания от различни гадини.
Не ни стига "неограниченият пакет" бездомни кучета, които кръстосват улиците, ами сега трябва да се борим и летящи, пълзящи и скачащи чудовища.
Ако станете "жертва на нападение", ето как трябва да изглежда първата помощ, която ще дадете.
Кърлежи
Обитатели на паркове, градини и всевъзможни растителни площи. Възможно е да се натъкнете на тях, докато разхождате домашния си любимец, например. Малките гадове смучат кръв, пренасят микроби и могат да причинят опасни заболявания, сред които лаймска болест, марсилска треска, кърлежов енцефалит и др.
Ако в тялото ви се забие кърлеж, не го отстранявайте с голи ръце. Най-добре е да потърсите медицинска помощ.
Ако пък по някаква причина желаете да се справите у дома, то ето как трябва да протече манипулацията.
Почистете чифт пинсети със спирт и внимателно захванете главата на кърлежа. Погрешно е схващането, че трябва да се върти по посока, обратна на часовниковата стрелка, защото по този начин части от него могат да останат в кожата ви и това да доведе до инфекция. Издърпайте внимателно.
Почистете мястото с вода и сапун, след това намажете със спирт. Желателно е да запазите кърлежа и да го занесете да бъде изследван. Ако държите да го изхвърлите пък, най-добре го сложете в буркан и го залейте със спирт.
Няма да ви бъде излишно и посещение при личния лекар, който да се увери, че сте се справили правилно с "операцията".
Бълхи
Ухапването е безболезнено, но може да доведе до сериозни последствия. Скачащите гадинки са преносители на опасни болести, сред които тиф и туларемия. Ако "станете жертва" на бълха, сложете компрес с лед, за да успокоите кожата си, а след това промийте със спирт.
Комари
Летните нощи няма да бъдат същите, ако до ухото ви не бръмчи тънкокракото чудовище. По нашите географски ширини няма опасни комари, но ухапванията все пак могат да доведат до алергии. Не са за подценяване неприятните сърбежи и зачервявания.
За да се предпазите от набезите им, затваряйте прозорците или слагайте т.нар. комарници. Ако все пак се доберат до дома ви, хубаво е предварително да сте се намазали със специален продукт точно срещу тях. Освен това се продават и различни приспособления за дома, които би трябвало да не допускат хапещите летящи насекоми.
При ухапване инстинктивно започвате да чешете мястото. Това обаче не води до нищо добро, защото се втвърдява, често става и на рана. Препоръчително е да охладите мястото с лед, а след това да се намажете с медицински продукт срещу ухапвания.
Оси
Особено опасни са, ако сте алергични. Ухапването може да има фатален край, затова винаги носете със себе си антиалергичен препарат.
Ако ви ужили оса, проверете дали жилото ѝ е останало в кожата ѝ. Извадете го с пинсета, но без да натискате, защото това може да доведе до разпръскване на отрова в тялото ви.
Почистете раната с кислородна вода, след това сложете леден компрес.
Народната медицина пък казва, че половин глава лук върху ухапаното място или тампон, напоен в лучен сок, имат същия ефект върху кожата.
Пчели
Хубавото при тях е, че правят мед. Лошото е, че и те жилят понякога.
При тях ситуацията е почти същата, както при осите. Извадете жилото внимателно, защото то винаги остава в кожата и почистете мястото.
Най-добре отново потърсете медицинско лице, което да се погрижи за ухапването.
4 | 0 |