Дигиталният номад Маниш Сети си поставя за цел да направи лицеви опори на възможно най-много вълнуващи места по света.
Хора, които водят чергарски начин на живот, по цяла година скитосват насам-натам с племето си. И в никакъв случай не могат да бъдат категоризирани като заможни.
Вероятно ви е трудно да се отърсите от древната представа за значението на думата "номад" и да си представите, че към нея може да се добави и съвременното определение "дигитален". Още по-трудно е да свържем всичко това с идеята за печелене на много пари. Трудно, но факт! И може би е най-добре да се постараем да преобърнем нагласите си, ако напоследък все по-често усещаме някаква световна несправедливост в схемата "бачкам по цял ден, а накрая дори не мога финансово да си позволя качествена почивка".
Дигитални номади се наричат хората, дръзнали да устроят живота си по такъв начин, че да могат да работят от всяка точка на света, стига да имат лаптоп и Wi-Fi. Това обяснение ни бе предложено от най-известния такъв човек в света - американецът с индийски произход Маниш Сети.
На 25 години той вече си е изградил биография, на която мнозина биха завидяли. Учел е в "Станфорд", но не е завършил образованието си. Напуснал и университета, и сигурната си работа. Вместо това е предпочел да повярва, че всичко е възможно и да започне да обикаля света, основавайки различни компании, промотирайки себе си като работещ на свободна практика (фрийлансър) и изграждайки бизнеси в интернет.
По този начин Маниш вече е успявал да се установява за по няколко месеца в Аржентина, Бразилия, Колумбия, Мексико, Италия, Испания, Норвегия, Германия, Индия... В последната от изредените страни е почувствал нуждата да направи нещо истински значимо и благородно. Създал е неправителствена организация, благодарение на която до момента е успял да снабди с електричество цяло селище, да построи компютърна лаборатория и да научи бедните индийчета как да работят с интернет.
За да повярвате във всичко това, можете да разгледате галерията ни - там ще видите как Маниш прави лицеви опори и прегръща екзотични животни в различни страни по света.
Маниш е правил лицеви опори и пред Народния театър в София!
Той вече е покорил върха, от който може да си живее по този едъхновяващ начин, работейки само няколко часа седмично. И бъдете сигурни, че през останалото време изобщо не му е скучно! Научил е езиците на всички страни, в които е пребивавал за по-дълго. Освен това, Маниш се е посветил и на идеята да помага на останалите също да сбъднат мечтите си. С тази цел е издал шест книги, една от които се е превърнала в бестселър. Всеки желаещ да скъса с досегашния си скучен и нископлатен начин на живот може да потърси напътствия от Маниш в блога му.
Ние го направихме. Установихме контакт с този предприемчив смелчага и го помолихме да сподели с Jenite.bg своите основни съвети за щастие. Ето как той формулира четирите стъпки, които човек трябва да предприеме, за да се устреми право към мечтания си начин на живот:
1. Определете какво точно искате. Най-важните за вас цели могат да бъдат много различни. Желаете да прекратите досегашната си работа? Или искате да бъдете богати? Да пътувате? А може би просто се нуждаете от повече свободно време?
2. Втората крачка е да преразгледате внимателно уменията си. Открийте онова от тях, което би могло да ви позволи да изкарвате пари от всяка точка на света.
3. След това започнете да търсите клиент, който търси фрийлансъри и ще ви плаща за тези умения. Интернет платформата Elance е добро начало.
4. Изчакайте да посъберете малко пари и направете големия скок. Купете си самолетен билет и започнете да живеете наистина добре!
Маниш, би ли ни посочил примери за конкретни професии, които са подходящи за един дигитален номад?
Уеб дизайн, уеб програмиране, писане, преводи, лайф коуч, онлайн инструктор - всички тези възможности са чудесни. Както и много други.
Но наистина ли човек ще успее да изкарва достатъчно пари, за да си позволи пътешествия по света?
Пътуването не е толкова скъпо, колкото повечето хора си мислят. Докато живеех в Индия, например, харчех по 400 долара на месец. В Южна Америка - по 1110.
От всичко, което си преживял, какво би посочил като най-интересен опит?
Живях сред дивата природа в продължение на 28 дни с група хора, които нямахме раници, нито спални чували или палатки. Изминавахме по 25 километра на ден, като ядяхме средно по 1200 калории. Това бе най-хубавото ми преживяване! А след като се завърнах от него, все пак получих парите си за целия месец.
Прочетохме, че си наел жена и си ѝ плащал по 8 долара на час, със задачата да ти удря шамар всеки път, щом се отклониш твърде много от работата си и започнеш безцелно да ровиш из Facebook, например. Помогна ли ти тази драстична мярка?
Да, продуктивността ми се повиши четирикратно. Няма нищо, което да ме кара да се срамувам повече от изгубените в чата на Facebook часове. Това си е безцелен разход на време. Много е трудно да останеш съсредоточен, когато работиш в интернет. Затова винаги в началото на седмицата си записвайте задачите, които си поставяте за предстоящите дни!
Благодарим на Маниш Сети за това интервю. Надяваме се, че с негова помощ сме успели да ви заредим с вярата, че ако не сте доволни от настоящето си, единствено от вас зависи да го превърнете в мечтаното бъдеще.
Ако ви харесва да ви срещаме с такива интересни и успешни хора, присъединете се към Jenite.bg във фейсбук. Обещаваме да не ви разсейваме много!
9 | 2 |