Неведнъж сме си говорили за младите хора, които завършват висшето си образование и се отправят към дебрите на безработицата.
Първоначално се надяват, че "все ще се появи нещо", все пак ненапразно са отделили 4-5 години време и баснословна сума пари за учене. След няколко месеца мълчание от страна на работодателите обаче, "пресните" висшисти занижават очакванията си и са готови да работят нещо, не съвсем отговарящо на квалификацията им. След още няколко месеца, същите просто се нуждаят от работа. Каквато и да е, важното е просто да им плаща сметките.
Гореописаната ситуация не е задължителна, но е често срещана. Дори прекалено. Мнозина подценяват висшето образование, именно защото се страхуват, че ще изгубят ценно време и средства, за да работят накрая същото, което биха могли и без заветната диплома.
Министерството на труда и социалната политика и Агенцията по заетостта започват кампания, насочена именно към онези млади висшисти, които все още не са извървели първите стъпки в професионалното си развитие. Програмата се казва "Старт на кариерата", а младежите на възраст до 29 години ще могат да подават заявления за кандидатстване до 17 август.
В какво се състои инициативата? 850 одобрени висшисти ще могат да придобият 9-месечен платен трудов стаж по специалността си. Ще бъдат осигурени работни места в администрацията на министерства, ведомства, агенции, областни управи и общински администрации.
Желаещите да се включат в кампанията трябва да подадат нужните документи в Бюрата по труда. А тук и тук могат да бъдат прочетени всички условия за кандидатстване.
Пожелаваме успех на всички бъдещи професионалисти, които ще се включат в програмата. Надяваме се това да не е единствената подобна инициатива, защото младежите, които имат нужда да им се подаде ръка, са много повече от 850.
Важно е обаче, че първата крачка е почти направена. Макар че пътят е твърде дълъг.
11 | 0 |