Макар да живеем в свят, в който се смятаме за свободни личности, в бизнес средите продължават да съществуват закостенели принципи, които пречат на нормалния човек да действа, според собствените си убеждения. Дори и в извънработна среда.
Поредното доказателство за това е случаят на Сара Треслър - журналист през деня, стриптийзьорка през нощта. Всъщност бивш журналист. Доскоро дамата работеше като социален репортер за вестник Houston Chronicle, но поради публикация за друга медия, в която разказва за среднощните си начинания, Сара бе уволнена. Собствениците на американския вестник не одобрили начина, по който дамата припечелва някой лев извън работно време и решили, че тя не е достойна да работи при тях.
Госпожица Треслър обаче не била съгласна. Дамата решила да си потърси правата и подала жалба срещу вече бившите си работодатели, като ги обвинява в сексуална дискриминация.
Като причина за уволнението ѝ, шефовете на Houston Chronicle посочили, че когато я назначавали, в автобиографията на Сара не била записана професията на стриптийзьорка, с която се занимава вечер.
Дамата пък се защитила, заявявайки че е танцувала като независима танцьорка, а не като служител на нощното заведение. Точно затова не сметнала, че е нужно да описва еротичните танци в своята автобиография.
Адвокатът на Треслър заяви пред медиите, че до последно ще отстоява позицията си. Той смята, че танците не би трябвало да влияят върху ефективността на работата ѝ като журналист във вестник. Освен това е сигурен, че тази открита дискриминация ще окаже неблагоприятно въздействие върху жените, които се занимават с еротични танци и желанието им да се захванат с друга работа.
Какво мислите вие? Имат ли право работодателите да следят извънофисните занимания на служителите си или се осмеляват да навлизат прекалено много в личното им пространство?
4 | 2 |