Ако по някаква причина все още не сте чували за Евгени Петков - Eugenio и трябва да го представим съвсем накратко, бихме го определили като "Моцарт" на българската мода. Още съвсем малък, Евгени започва да си играе на облекла и дизайни, а в 9-ти клас получава първата си официална поръчка. За разлика от повечето младежи в България, той успява много рано да се ориентира в житейските си желания и едва 20-годишен, създава своя лейбъл - EV-FASHION HOUSE. Оттогава не спира да впечатлява, изненадва и провокира модните среди с оригиналните си идеи.
Сега Евгени е на 24 и от няколко години насам специализира в областта на еко модата. Стилът на дрехите му е изключително женствен, красив. Представлява гениална комбинация между влиянието на парижката висша мода и традиционния етно стил. Повечето хора му се възхищават, други не са напълно готови да асимилират провокативните му идеи. Но никой не може да отрече, че облеклата на Eugenio са уникални и будят интерес както у нас, така и в чужбина. Моделите му са обиколили модните подиуми в цяла Европа.
Евгени Петков е пътешественик и тъй като въпреки младостта си, е видял и направил много със своите сръчни ръце, нека го оставим сам да разкаже историята си:
Кога се появи интересът ти към модата?
Интересувам се от мода от съвсем малък, може би от около 8-годишна възраст. Баба ми имаше стара крачна машина Singer, аз се въртях около нея, събирах остатъците плат и правех дрехи за куклите на сестра ми.
Кога започна да реализираш собствени дизайни?
Модни скици създавах, когато бях в началното училище, някои от тях дори рисувах върху чина си. Първите готови дизайни реализирах в осми-девети клас в Гимназията по текстил. Спомням си първата ми клиентка - бях в девети клас, когато ми поръча кожена пола.
Трудно ли се създава лейбъл, когато си само на 20?
Адски трудно е, особено когато нямаш никаква финансова подкрепа и влиятелни хора зад гърба си. Но пък тогава е най-приятно, защото знам, че всичко съм създал сам. Аз все още продължавам да изграждам лейбъла си - това се случва с години. На 20 просто реших какво точно искам да създавам и направих първата крачка.
Учил си една година в Париж. Какво ще ни разкажеш за този период?
О, това беше един от най-прекрасните моменти в живота ми. Едновременно с ученето, работех по специалността, много се забавлявах и получих ценен опит. Посетих различни модни изложби и събития. Но най-важното беше, че в Париж още по-силно почувствах призванието си и придобих още по-силна представа за модата, за това как работи тя.
Къде живееш в момента?
В момента живея в Лондон, където специализирам Fashion and textiles, и по-конкретно - изучавам как се създават плетени тъкани и как да ги прилагам в съвременната мода. Много е интересно, защото проследявам целия процес - от създаването на текстила до крайния продукт. Англичаните имат уникален начин на преподаване и правене на мода, чувствам се страхотно тук и въпреки опита, който имах преди да дойда, всеки ден научавам нови и интересни неща.
Като цяло, не мога да кажа, че работя или живея на точно определено място. Чувствам се гражданин на света, но България е моята родина и аз много си я обичам!
Очевидно си пътешественик. Кои са най-вдъхновяващите места, които си посещавал?
За мен пътуванията винаги са били извор на вдъхновение, за тях харча най-много средства. Карат ме да се чувствам жив и ме правят много, много щастлив. Първото ми излизане зад граница беше в девети клас - до Париж, естествено, но тогава посетих и Австрия, и Германия.
Най-важното обаче е с кого пътуваш, тогава изживяването става наистина пълноценно. В тази връзка мога да спомена Теди Кацарова, за чиито сценични костюми се грижа. Когато пътувам с нея, е повече от забавно, независимо къде отиваме. Спомням си последното ни посещение в Рим през ноември минала година. Беше толкова вълнуващо и приятно, а и много полезно - заради контактите, които създадохме.
Вдъхновяващите места са навсякъде: България, Италия, Фрнация... Но трябва да имаш усета да ги почувстваш. Последно пътувах до Корсика, Барселона и Палма де Майорка - беше много инспириращо и весело!
Има ли мода в България?
Да, разбира се, че има, но не такава, каквато я познаваме в Париж, Милано или Лондон. България няма традиции в модата, у нас не се създават тенденции, нямаме мерило за модата, освен това пазарът е малък. Но това, което ме радва е, че през последните години имаме млади лейбъли, създадени от млади хора като мен, пътуващи много, любопитни към света и достатъчно смели в идеите си.
Ако зависеше от теб да промениш ежедневния стил на българите, какво би ги посъветвал?
Не бих го променил, защото това си е нашият стил, българският. Тук сме прекалено критични, а аз не искам да бъда тъкъв. Българите се стараят винаги да изглеждат добре. Е, понякога прекаляват, но какво от това? След влизането на България в Европейския съюз, можем да пътуваме свободно и това спомага за внасянето на свежи идеи в стила ни. Модата няма нация, навсякъде можеш да откриеш добри и лоши примери за стил.
Къде се посрещат най-добре идеите ти?
Ако дизайнът, който предлагаш, е красив, той може да се продаде навсякаде!
На кои творци се възхищаваш? Срещал ли си се с някого от тях?
Уважавам всички творци, защото да имаш смелостта да покажеш работата си, е нещо достойно за възхищение. Харесвам стила на Jean Paul Gaultier, Alexander McQueen, Etro, Missoni, Alberta Ferretti. Не съм се срещал с тях, просто съм ги виждал в края на дефилетата им.
Защо се насочи към еко облеклата и какви материали използваш за тях?
Винаги съм усещал, че искам да правя мода с послание. Тази идея изкристализира, когато се запознах с Abigail Doan. Тя е моят ментор в еко модата. Радвам се, че аз бях първият, който започна сериозно да говори за еко мода в България, но на българите им трябва още много време, за да приемат тази мода като нещо съвсем нормално, част от съвременния ни гардероб.
Работя с много различни материали. За по-специалните дизайни използвам и по-нестандартни материали: кора от кокосова палма, рафия, коноп. За по-комерсиалните модели използвам неща от сертифицирани магазини за еко материали.
Видовете платове са наистина много, не се ограничавам само в типичните за еко модата органичен памук, органична вълна, лен и т. н. Старая се да влагам и рециклирани материали.
Последната ти колекция се казва "Пътуване на изток" и през октомври спечели награда на публиката по време на Международната еко седмица на модата в Палма де Майорка. Как би описал "Пътуване на изток" и какво те вдъхнови за създаването ѝ?
Колекцията е вдъхновена от източните култури, с препратки към отминали епохи. Инспирирана е от филма "Александър” и неговото пътуване през различни земи, където той среща различни народи, стилове на живот, различни жени... Такава е и жената, за която са предназначени облеклата – уникална и смела, с много лица.
Кое е най-голямото признание, което си получавал?
За мен всеки доволен клиент е признание, най-голямата награда е обичта на хората. Получавам много мейли от хора, които просто са видели работата ми някъде и ми пишат, за да ми кажат колко им е харесала.
Като конкретно голямо признание мога да посоча участието ми на EcoChic в Женева през 2010, както и публикацията в световноизвестното Life Magazine. Гордея се също така с работата си за световния гигант Schwarzkopf Professional и с много други проекти.
По какво работиш в момента?
В момента подготвяме есенно-зимната колекция за сезон 2012-2013, която е доста вълнуваща дори за мен, като дизайнер. С нея искаме да предложим един малко по-различен стил.
Колекцията е със семплото име Ovals. Вдъхновението за нея идва от 3-D скулпторите на една британска артистка. Колекцията е съставена от 60% ръчно изплетени изделия, 30% рециклирани материали и 10% други материали. Цветовете са предимно черно, сиво, бяло, бежово, кафяво и червено. Предстои и заснемането на специална фотосесия с модния фотограф Ивомир Пешев. Официалното представяне на колекцията е предвидено за началото на септември.
Сигурни сме, че през септември Евгени Петков отново ще ни изненада с таланта си, а докато чакаме - можете да се насладите на някои от досегашните му предложения в нашата галерия.
44 | 2 |