Не са много местата по света, на които човек може да открие приказни, отдавна изгубени храмове, обрасли в забвението на най-различни дървета. Камбоджа несъмнено е едно от тези места.
Днес ще ви запознаем по-подробно с величието на древния град Ангкор, сред чиито руини съвременният човек може да се почувства като Индиана Джоунс.
Храмовете на това свещено място, построени от цивилизацията на кхмерите, безспорно се нареждат сред най-удивителните архитектурни шедьоври в света.
Построен през ХII век в чест на индуисткия бог Вишну и реставриран през 40-те години на ХХ век, Ангкор събужда спомена за средновековната Кхмерска империя в нейния разцвет.
И въпреки че точно от древния метрополис някогашните крале са управлявали обширни земи, простиращи се от Виетнам до Китай, това, което е останало от Ангкор днес, са руините на над 100 каменни храма. Най-внушителен от тях несъмнено е Ангкор Ват, чието име в превод означава "град храм”.
Величествената постройка представлява изключителна сложна конструкция на 2 нива с множество стълби, проходи и галерии.
Многовековното "чудо на архитектурата” е украсено с 5 кули. Централната, а и най-висока кула, символизира митичната планина Меру, която според индуистката митология е център на света.
Както вече ви споменахме, през храма преминават и редица галерии. Тези, които се помещават на първо ниво, са украсени с високи барелефи, изобразяващи различни сцени от бита на древните кхмери, като залагане на бой с петли, например.
Галериите, ситуирани на второ ниво, радват туристическото око със скулптурни изображения на танцьорки, чийто общ брой е около 2000.
И въпреки че днес призрачният град е погълнат от пълзящи лишеи и местонахождението му по-скоро се определя като "центъра на джунглата”, кхмерският комплекс адски умело препраща своите посетители към времето, когато е бил истински център на света. Убедете се в това чрез снимките по-долу в материала.
А ако искате заедно да пътуваме по света и да откриваме още забравени градове, станете част от Jenite.bg във фейсбук!
11 | 1 |