Първата от четирите суперлуни за 2024 г. ще изгрее днес, 19 август, достигайки пикова осветеност в 21:25 ч. българско време.
Пълнолунието през август е суперлуние - вследствие от това, че месечната орбита на Луната около Земята не е перфектен кръг, посочва "National Geographic”. Всеки месец Луната достига най-близката си точка до Земята, известна като перигей. Когато перигейът съвпада с пълнолуние, това е суперлуние. Обикновено явлението суперлуна се случва само три или четири пъти годишно и последователно, заради постоянно изместващата се овална орбита на Луната.
И тъй като първата "Суперлуна" за годината ще е и "Есетрова луна”, тя ще изглежда по-голяма и по-ярка от пълните луни, които сме виждали досега.
Тази година "Есетровата луна”, кръстена на плодовитото семейство есетрови риби в Северна Америка, които се срещат в Големите езера по това време на годината, е и "Синя луна” поради астрономическа странност.
Има два вида сини луни: месечна синя луна (второто пълнолуние за един месец) и сезонна синя луна (третото от четири пълнолуния в същия астрономически сезон). От лятното слънцестоене насам е имало пълнолуние на 22 юни и на 21 юли. "Есетровата луна” на 19 август ще е третото, като заедно с пълнолунието след нея - на 18 септември – всички те ще настъпят преди есенното равноденствие на 22 септември.
Сините луни от всеки тип се появяват веднъж на две до три години, според НАСА. Последните сезонни сини луни бяха през октомври 2020 г. и август 2021 г., а следващата сезонна синя луна ще изгрее през май 2027 г.
За да се насладите на небесната сцена през тези дни, няма да са ви необходими бинокли и телескопи, но те биха помогнали да разкриете детайли по лунната повърхност, които не се виждат с просто око, съветват от бТВ.
0 | 0 |