Оцеляване с бебе у дома

Наръчник за първите дни с новороденото вкъщи

Оцеляване с бебе у дома

Раждането е минало благополучно и вече сте "мама". В прегръдките ви онова малко, червеничко и сбръчкано същество се превръща за дни от грозно пате в красив лебед. В деня на изписването вече се обожавате взаимно. Нямате търпение най-сетне да се приберете у дома, за да си дойде всичко на мястото.

Още в първата нощ вкъщи обаче малкото беззащитно човече се превръща в неспирно плачещо кълбо от нерви. Съпругът ви не знае как да помогне, бабите, ако ги има, допълнително нагнетяват обстановката, а за капак вашите хормони бушуват жестоко и нищо не е така прекрасно, както е било в мечтите ви. Е, добре дошли в света на новоизлюпените родители! Той изглежда леко хаотичен и плашещ, но за около месец-два всичко ще си дойде на мястото.

Първо и основно – подредете стаята така, че всичко да ви е на една ръка разстояние. Ще ви се иска и тоалетната и банята да са на такова разстояние, но уви – невъзможно е. Предвидливите родители долепят креватчето на бебето до собствената си спалня. Това спестява нощните разходки за хранене и проверка дали детето диша (да, всички проверяваме и това).

Кърменето и смяната на пелени са действия, които ще ви отнемат средно 23 от 24 часа в денонощието в първите седмици след раждането. Така че – научете се да кърмите легнала и да спите докато се случва това. Ако срещнете трудности, винаги може да се обърнете към Национална асоциация "Подкрепа за кърмене" на 0896 418 488.

Яжте! Гледайте това да ви се случва поне 3 пъти в денонощието. Ако майка ви е при вас, със сигурност ще ви подсеща, но ако сте сама, организирайте своето хранене наравно с това на бебето. Дръжте на удобно място в близост до вас бисквити, плодове и вода. Инструктирайте таткото, ако не може да готви, поне да ви купува супа от близък ресторант като се прибира вечер.

Не гладете дрехите на бебето, ако нямате баби в наличност. Изпъвайте ги добре при простирането и после директно - в шкафовете.

Не се плашете от образа си в огледалото – бебетата фокусират основно на близки разстояния и все още не са виждали картинки с Баба Яга, за да се плашат от вас. Има време – ще разберат, че мама може да се сресва и мие, а понякога и да пее.

Ако не можете да пеете – включвайте прахосмукачката и сешоара – монотонният шум наподобява онзи, който бебето е чувало в утробата от тласъците на кръвта по близките съдове и действа успокояващо. Не се шегувам!

Плаче ли ви се – плачете! Ако ви се струва, че това се случва прекалено често – така е, но ще мине. И най-важното – всичко това трае не повече от месец!!! После се сбъдва онази приказка, която сте си представяли по време на бременността. Все пак ми се ще да ви дам и някои по-сериозни жокери:

Стратегически ход №1 – Организирайте родата!
Ако така и така ще ви досаждат с присъствие, нека бъдат полезни. Домакинските задължения спокойно могат да бъдат надлежно разпределени между двете баби, така че от една страна хем майка ви да готви (защото го прави по-добре от свекървата), хем свекървата да не се сърди, а примерно нейно задължение да е привеждането на ризите на сина ѝ в приличен за носене вид. С прането двете ще се справят, а съм сигурна, че и чистенето ще си поделят без ваша помощ. И така за вас остава най-важното – бебето. Кърмете си спокойно, гушкайте се и се радвайте на близостта си.

Стратегически ход №2 – Бащинството
Е, тук не можем да не похвалим "държавата". Двете седмици отпуск по бащинство от една страна могат да спестят присъствието на бабите, а от друга, ако те са там, да остане човек, който да ги държи под наблюдение и да им налага контрол. Освен това, той спокойно може да нагледа бебето, докато вие се миете сутрин и къпете поне веднъж дневно.

Стратегически ход №3 – Разходките
Идеално време да останете насаме със себе си. И с бебето, разбира се. Но, ако почувствате внезапна нужда от кафе с приятелки, дори само за час – причинете си го! Малко изцедена кърма и щастлива с внучето си баба – това ще ви осигури фризьор или просто половин час сама по улиците. За кино с таткото ще трябва да се потрудите малко с кърмата, но пак се получава.

Всъщност, извън тихия, лек начален шок, който съм се опитала да ви представя от комичната страна, отглеждането на бебе не е нито сложно, нито тежко занимание. Дейностите, които в началото наистина отнемат повече време, в последствие се превръщат в рутина. Научете се да не оставяте често човечето, а да пътувате и споделяте заедно, семейно всеки възможен миг. Защото мъниците са бебета има-няма две години. После стават големи, големи. Тръгват на ясли, градини, училище. Прекалено кратко са невероятно малки, крехки и беззащитни, за да си позволите да изпуснете това време.

177 3
Харесва ли ви тази статия?
Коментари
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Jenite.bg в мрежата
365 спокойни дни.
Защото всичко е по план!
Вашият персонален
календар.
Към календара
Специални оферти
Реклама от 3Bay