Диетата не само носи перманентното чувство на глад, но и върши неприятни неща с вашата психика. Проучване, озаглавено "Ефектите на гняв при упражняване на самоконтрол", публикувано през 2011 г. в списанието на Consumer Research установява, че хората могат да бъдат по-склонни към гняв и ярост, когато са на диета.
В действителност участниците в проучването били по-склонни да изберат филм с гняв и отмъщение, когато им била предложена ябълка вместо шоколадово десертче. Апропо, хората от контролната група, "наградени" с шоколад, избрали по-неутрални филми за гледане.
В свързано проучване, участниците, "подложени" на здравословна закуска вместо "вкусна" закуска били по-раздразнени от маркетингови послания, включващи изрази като "ти трябва" или "вие трябва". Словосъчетанията описващи самоконтрол отключвали насъбран заради лишенията гняв.
Още нещо. Диетата може да доведе до депресия и да подейства лошо върху самочувствието. Едно проучване на Университета на Монреал, публикувано през 2012, установява, че отстраняването на мазните храни от хранителния режим може да промени химията на мозъка по начин, който да накара хората да са депресирани и по-чувствителни към стреса.
Когато някой е на диета, обикновено дели храните на "добри" и "лоши". Това са морални устои, а не хранителни такива. Подобна класификация неимоверно се отразява на самочувствието.
Повечето компании, които изкарват пари от индустрията за отслабването, насочват усилията си именно в посока на минимизиране на рисковете за психичното здраве. Говорител на такава корпорация казва, че техните диетолози и консултанти съветват клиентите да се съсредоточат върху тяхното бъдеще, за да подобрят нагласите и самочувствието им.
И все пак стрес има. А част от стреса, причинен от диетите на родителите, може да окаже въздействие върху децата.
"Малчуганите разбират, че техните родители са на диета, дори когато те не са го споделили с тях", казва психологът Елизабет Ломбардо. "Това може да накара децата да чувстват тревожност, стрес и тъга".
Друга не малка вреда могат да докарат майките, които са склонни да подтикват дъщерите си да преминат на диета, когато самите те ограничат храненето си. Тогава може да се развият сериозни хранителни зависимости, които застрашават здравето и живота на децата.
За да следите рубриката "Заблудите за отслабването", станете част от Jenite.bg във Facebook!
0 | 0 |