Теориите за това дали и колко всъщност е вредна захарта за човешкия организъм са толкова много, колкото и кристалчета има в един пакет от сладкото изкушение. Според някои тя всъщност не е враг на тялото, а според други захарта е по-пристрастяваща от тютюна, по-опасна от алкохола и е пагубна за всяка стройна фигура.
Днес обаче няма да ви убеждаваме нито в едното, нито в другото твърдение. Вместо това просто ще ви разкажем историята на една жена, променила коренно начина си на живот, за да се откаже от зависимостта си. В случая обаче не става въпрос нито за "закачане” към наркотични вещества или алкохол, нито дори за такова към цигари. Запознайте се с Никол - жената, победила пристрастяването си към захарта.
Допреди две години аз бях от онези момичета, в чийто хладилник може да намерите 6 бутилки шампанско, 10 кенчета бира и 20 шишенца скъпи лакове за нокти. И в общи линии нищо друго. Поддържах чудесен социален живот, имах стресираща, но хубава работа и най-често се хранех навън. Бях в началото на 30-те си години и се забавлявах като за последно. Имаше обаче нещо, което не беше съвсем наред. Нощем не можех да спя, а през деня бях ужасно уморена.
Така започва своя разказ Никол, която като за начало решава, че проблемът ѝ е породен от липса на витамини и елементи. След като обаче изкупува и изпива стриктно всичко, което рафтовете на дрогериите и аптеките предлагат, осъзнава, че явно "ключът” се крие някъде другаде. Междувременно симптомите ѝ се увеличават и вече включват акне, внезапна поява на фини линии по лицето, както и нередовен и болезнен менструален цикъл и спонтанна, но коренна промяна на настроенията.
Никол споделя пред Daily Mail, че е имало няколко килограма, които е усещала в повече в областта на корема и дупето. По тази причина като цяло се е стараела да се храни уж здравословно, наблягайки на суши, салати мюсли, плодове и нискомаслени и нискокалорични десертчета. Въпреки това обаче промяна в теглото ѝ така и не настъпвала.
В един момент обаче тя разбира, че уж невинното суши никак не е лишено от скрити калории. Защото, оказва се, оризът най-често бива маринован именно със захар, за да стане по-лепкав и вкусен.
Никол решава да задълбае още по-навътре в материята, за да открие, че в почти всичко, което консумира ежедневно, всъщност се съдържа рафинирана захар.
Така тя стартира своя нов режим, чието единствено условие е да научи пълния списък на храните, съдържащи захар, и да ги изгони от менюто си. Звучи лесно, нали? Оказва се обаче, че задачата е много по-сложна, отколкото Никол смята. Защото в този списък попадат всичките ѝ любими неща: плодови сокчета в кутийки, сосчета, кетчуп, мюсли и корнфлейкс, шоколад, бисквитки, сладолед, вино…
В началото е толкова "абстинентна”, че навсякъде ѝ се привиждат сладкиши, а нощем сънува любимите си храни. За щастие обаче самата Никол споделя, че този период е бил сравнително кратък и след "изчистването” на организма, гладът за захар изведнъж е изчезнал.
В крайна сметка в ежедневието си тя започва да набляга на "незахарни” продукти като ядки, семена, канела, кисело мляко, оризово мляко, билкови чайове, кафяв ориз, елда, яйца, тахан, нахут, пушена сьомга, авокадо, бадемово и кокосово масло, зехтин, сладки картофи и всякакви зеленчуци.
Така днес, две години по-късно Никол споделя, че се чувства по-щастлива и бодра от всякога, а в допълнение е успяла неусетно да свали "онези 5 килограма”, които преди са били трън в очите ѝ.
Така изглежда Никол днес
Ако тази статия ви е харесала, харесайте и страницата на Jenite във Facebook!
13 | 0 |