Официално обявихме пролетта за открита, заменихме дебелите дрехи с къси ръкави, сложихме тъмни очила и използваме всяка свободна секунда да се порадваме на първите слънчеви дни. Като едни умни жени знаем, че излагането на слънце изисква по-специална грижа за кожата и, естествено, взимаме необходимите мерки.
Колегите от iNews обаче ни напомниха, че пролетта е източник не само на приятни емоции, защото именно сега се развихрят алергиите. Ние няма да ви говорим за досадни сърбежи в носа и непрестанно кихане, а за козметика и по-точно за онези нейни съставки, които могат да ни докарат някой неприятен обрив, и то точно когато най-много искаме да се покажем на слънце.
Обърнахме се към академик Бодан Петрунов, един от най-изтъкнатите алерголози не само у нас, а и в чужбина, който ни даде няколко ценни напътствия за това как да подберем козметиката си и за какво да внимаваме.
Консерванти, оцветители, ароматизатори...
Въпросът кои вещества в даден козметичен продукт могат да причинят алергия се оказва наистина с повишена трудност, защото на практика никой не е застрахован от отключването на реакция към дадено вещество, независимо от произхода му. Все пак, консервантите, ароматизаторите и оцветителите, които съвременните козметични гиганти използват, за да "напудрят" и удължат живота на даден продукт, са сред рисковите фактори.
Парабените, за които така усилено се говори в последните години, са една силно алергизираща категория. Тези химични вещества, използвани като консерванти в козметичната и фармацевтичната индустрия, от една страна правят продуктите по-добри, но от друга крият рискове от алергични реакции.
Дали обаче липсата на надпис "Paraben free" на шампоана трябва да ни притеснява? "Категорично не", е отговорът на акад. Петрунов.
Наличието на парабени не означава непременно, че човек ще направи алергия. "За да имаме такава реакция, не е нужен само алерген, но и организмът да е предразположен към него. По тази причина 30% от българите развиват алергия, а останалите не, макар че всички сме в една среда", простичко обяснява алергологът.
В този смисъл всяко козметично средство, приложено от жена или мъж, предразположен към алергична реакция, може да предизвика такава. И дори надписът "Дерматологично тестван" не е никаква гаранция, че това няма да се случи.
"Извинявам се, но като пишат в много съвременни листовки, че този продукт е изпитан и не предизвиква алергични реакции – това, меко казано, е глупост. Няма материален субстракт, който да не причинява алергична реакция при определен възприемчив организъм", продължава акад. Петрунов.
Използването на модерната напоследък био козметика също не е гаранция за нашето здраве. Към нея трябва да се подхожда внимателно, защото тя съдържа биологични продукти, които принципно са чудесни, но също могат да алергизират кожата. "Няма никакво съмнение, че био козметиката е много добра, но за хора, които не са проявявали чувствителност към някоя от съставките", отбелязва акад. Петрунов.
Как да изберем?
Четете внимателно етикетите, е прозаичният съвет, който всеки специалист би дал. Така най-малкото ще установите дали предлаганата за напълно натурална козметика е такава.
Много добре би било всеки, когато започне да използва даден козметичен препарат, да го тества. Простичкият метод, който ни препочва всеки производител на боя за коса може да бъде приложен и при кремовете, лосионите и т.н. Намажете участък от нежната кожа при сгъвката на лакътя или при китката и изчакайте няколко часа. "Така човек ще види каква реакция ще даде кожата му – дали ще се получи зачервяване, сърбеж...", обяснява Богдан Петрунов.
И все пак, често се случва години наред да използваме една и съща боя за коса, например, без оплаквания и изведнъж да отключим непоносимост. Това се обяснява с факта, че периода за алергизацията на организма е най-различен. Има хора, които може да получат алергия веднага при използването на даден продукт, но за други е необходимо много повече време, за да се натрупат специфичните вещества, тези белтъци, които причиняват алергия.
Ако при използване на даден продукт, независимо дали е крем за лице или боя за коса, усетим силен сърбеж, дразнене, зачервяване, подуване на очите или оток на устните, трябва да знаем, че това са типичните прояви на алергична реакция. Съветът тук е моментално да се спре използването на препарата, обилно да изплакнем косата или лицето си и веднага да потърсим съвет от алерголог, защото последиците могат да бъдат много тежки.
При шампоаните например един сърбеж по скалпа или образуването на повече пърхут при първото използване веднага трябва да ни подскаже, че този продукт не е за нас.
Друга препоръка е да не се увличаме по много обогатените с допълнителни съставки козметични средства. Да вземем например един шампоан – колкото е по-богат, по-хубав от козметична гледна точка, то той съдържа най-различни растителни или тъканни екстракти. Те са добри за кожата, но за тази кожа, която не е предразположена към алергии.
"Той, като козметичен препарат, е чудесен, но от алергизираща гледна точка е много вреден. Затова препоръчвам на моите пациенти къпането само с шампоан "Бебе" и използването само на сапун "Бебе", тоест – на най-неутралния от козметична гледна точка, на най-безобидния препарат... да използват по-близки до природата продукти", споделя Богдан Петрунов.
И все пак, при козметиката алергичните реакции идват най-често от продуктите за очи като спиралите, очната линия, моливът, подчертава алергологът. Обяснението е много просто – кожата при очите е много нежна и много добре кръвоснабдена. Многото кръвоносни съдове там поемат лесно продукта и много по-лесно се развиват алергии. А ние знаем, че едни сенки за очи не са от най-близките до природата гримове.
Явно никой не е застрахован от алергия, независимо колко естествен е продуктът, който използва. Факт е обаче, че липсата на консерванти и изкуствени аромати намаляват риска от непоносимост към продукта. За това се замисляме за минералните гримове, които, както научихме от fitwell.bg, са много "по-естествени" от традиционните.
10 | 0 |