Дори и целенасочено да се интересувате от такъв тип информация, трябва да знаете, че повечето популярни схващания за мъжкия мозък са базирани на изследвания върху мъже на възраст между 18 и 22 години.
Това не е плод на някакво странно съвпадение, ами се дължи на факта, че именно тези господа най-често доброволстват за опитни зайчета и респонденти във всякакви проучвания в опит да изкарат някой допълнителен лев за бира и/или кредити в университета.
С други думи, реалната мъжка природа се простира далеч отвъд имиджа на подивял примат, който се опитва да се сбие с абсолютно всичко живо, с което не може да прави секс. Ако не винаги, то поне доста често.
Укротяване на опърничавия с възрастта
В унисон с казаното малко по-горе, ако има склонност към изневяра, тя се проявява най-вече преди навършването на 30-годишна възраст. След това семейните господа се фокусират върху отглеждането на семействата си и, евентуално, върху едно, две или повече хобита.
Разбира се, съществуват мъже, които са естествено предразположени към кръшкане, но при тях вероятността никога да не встъпят в брак е по-голяма.
Има ли йерархия, има и ред
По принцип мъжете не се чувстват добре и често страдат от излишна агресия при липсата на йерархия или в условията на управленска нестабилност. Затова и повечето от тях подсъзнателно се чувстват комфортно в корпоративна среда или в армията, защото там винаги се знае кой е шефът, така да се каже.
Баща мечта
На хормонално ниво мозъкът на бъдещия баща е особено кооперативен в месеците преди раждането. Това е, защото нивата на хормона пролактин се повишават, докато се наблюдава спад в тестостерона - две явления, които насърчават доброто бащинско и съпружеско поведение.
Предполага се, че тяхното отключване се дължи на феромоните на бременната жена, но това е само една от хипотезите.
Бранители на територията
Част от мъжките задължения, еволюционно погледнато, са да пази територията. Неслучайно мозъчната зона, която се асоциира с този тип поведение е по-голяма при мъжките индивиди, независимо дали става дума за хора, или други бозайници.
Ето защо, независимо, че дамите се славят със своето собственическо чувство, господата са много по-склонни да изпаднат в крайности, ако почувстват, че интимният им живот или територията им са застрашени по някакъв начин.
В търсене на решения
Много психологически изследвания загатват, че жените са с много по-развито чувство за емпатия, но това не прави "силния" пол задължително и по-безчувствен. Системата за съчувствие при мъжете се активира, когато някой изпитва трудности или се е сблъскал с конкретен проблем, който има нужда от непосредствено решение.
Ето защо, ако става дума за споделяне на емоции, мачовците може и да изглеждат като пълни дървета, но имате ли конкретен казус за преодоляване, те ще запретнат ръкави наравно с вас в тежката ситуация.
За още любопитни статии на тема "Психология" станете част от Jenite.bg във Facebook!
3 | 0 |