Архитектите отдавна предполагат, че местата, които обитаваме, влияят на мислите, чувствата и поведението ни. Поведенческите психолози защитават тези предположения, направени на интуитивно равнище, с практически резултати. Те най-сетне откриват следи за това как устройството на пространствата насърчава креативността, рефлектира върху концентрацията на студентите, например, и води до релаксация и сближаване на членовете в едно общество.
Значение за общото състояние на хората в една стая имат височината на тавана, гледката от прозорците, формата на мебелите. Не на последно място учените поставят ролята на светлината – ефектът от интериора се губи, ако източника на светлина и нивото на нейната наситеност не са съобразени с нуждите на помещението.
Много научни институти насърчават интердисциплинарните проучвания, свързани с това как планирането на интериора въздейства върху съзнанието. Някои архитектурни училища пък вече предлагат класове, които да дадат на бъдещите архитекти основни познания в тази сфера. Тези усилия водят до иновативни проекти като например домове за възрастни с деменция, в които самата сграда е част от лечението.
Интериорните дизайнери също са наясно, че подредбата и декорацията на една стая влияе на настроението. Дори притежателите на ресторанти знаят това и съответно подбират цветове и дизайн, които да предразполагат клиентите или да се застояват и да ядат повече (меки тапицерии, слаба светлина), или да хапнат набързо и да освободят място за още посетители (светли цветове и неудобни столове).
Обзавеждането, аксесоарите, подредбата на стаята и цветът на стените могат да променят настроението на всеки човек, озовал се в нея. Ето защо е важно да сте наясно с функцията, която ще изпълнява помещението, преди да се захванете с интериора му.
Имайте предвид, че и най-дребните детайли рефлектират върху цялостното усещане, което носи стаята. Затова, ако ви се наложи да взимате решение относно обзавеждането на апартамента или офиса ви, подходете с внимание към тази на пръв поглед лесна задача.
0 | 1 |