Представяме ви Себастиан Еразурис. 31-годишен творец, който е роден в Сантяго, отгледан в Лондон, а днес живее в Ню Йорк. Той се занимава с изкуство и с мода още от съвсем малък, но става популярен едва през последните години.
Това, което го прави известен са неговите творби, в които главен акцент е опозицията между живота и смъртта. Чрез нея той сякаш напомня на хората, че са смъртни същества, но това не пречи да се забавляват и да се докосват до изкуството.
Другото, на което набляга Себастиан, е призивът към останалите да живеят в настоящето. Като им показва какво ги очаква, той се надява, че хората ще се стреснат и ще започнат да мислят повече за себе си. Те ще се вглеждат по-често и в собствените си животи. Това може да се види във всяка една неговата творба. Стига да имате малко въображение.
Един пример за произведение на Себастиан е ковчегът лодка по-долу. Идеята му е чрез подобно нещо да се даде възможност на починалия да се сбогува с този свят и чак след това да отплава към отсрещния бряг.
Когато го питат откъде черпи всичките тези идеи, Себастиян казва:
"Нямам никаква идея. Точно това е - нямам представа какво ще стане и как ще бъде прието... Единственото, към което съм се съсредоточил, е да накарам хората да погледнат на обикновените неща по по-различен начин”.
Като тази лавица за книги например. Важно е да се отбележи, че дървото е истинско. Себастиан го е намерил паднало на земята след буря. И то, като всички останали негови творения, символизира смъртта. Този път обаче той показва, че от нея може да излезе и нещо хубаво. И тя си има "приложение" в този свят.
Идеята на този часовник е "Хванете времето в ръцете си!”. Точно за това говори и самият Сабастиан. Всяка една негова творба е насочена към личния избор. Човек е длъжен да живее в настоящето, за да гради бъдещето. Всяко една друго отклонение от този път, според самия творец, е губене на време.
Себастиан Еразурис е познат по цял свят. Негови изложби са правени къде ли не - Токио, Ню Йорк, Париж, Барселона, а творбите му украсят домовете на изтъкнати колекционери. Не знаем кога или дали изобщо ще го видим в България, затова ви предлагаме да разгледате някои от творбите му в нашата галерия.
Ако тази статия ви е харесала и искате да научавате и за други интересни творци, присъединете се към към Jenite.bg във фейсбук!
6 | 0 |