Елена Калис живее на горещ малък остров на Бахамите, но родом е от студената Русия. Занимава се с фотография, като постепенно е превърнала хобито си в професия. Обича да плува и често го прави с камера. Всъщност точно там се крие спецификата на изкуството ѝ - самата тя се определя като подводен фотограф.
Разказва, че винаги се е впечатлявала от начина, по който всичко се променя, щом попадне под водата. Искало ѝ се да запечата формите, цветовете, необичайните светлини, затова започнала да експериментира. Така се родили различните проекти, обединени от идеята за подводното съвършенство.
Това, което вдъхновява Елена, е океанът. Един ден е слънчев и светъл, а на другия - мрачен и плашещ. Фотографката е убедена, че никога няма да ѝ омръзне да го гледа. Определя го като дневната си зареждаща доза мотивация.
Една от най-известните ѝ сесии е проектът "Alice In Waterland" ("Алиса в Подводния свят"). Вече сме ви разказвали за не един и двама творци, които също са били запленени от любознателната героиня на Луис Карол и тя е намерила отражение в тяхната работа.
Елена е избрала да посвети фотосесия на русокосото момиченце, защото "Алиса в Страната на чудесата" е любимата ѝ книга. Смята, че тя няма възраст, достъпна е за всички, навсякъде, по всяко време. "Подводната Алиса" обаче е нейната лична интерпретация, начинът, по който тя вижда популярната литературна героиня.
Момиченцето, което се претворява в персонажа от книгите на Карол, е дъщерята на Елена. Нейното име е Саша и когато е заснета фотосесията, тя също е на 10 години - точно на колкото е и Алиса. Фотографиите от други проекти са също с нейно участие, както и на приятели на майка ѝ. Моделите, които Калис използва, са винаги нейни близки.
Dark Water
Литературата дава отражение и върху други идеи на фотографката. В интервю от 2009 година тя споделя, че любимите ѝ приказки са тези на Братя Грим и отделни концепции и идеи намират място в работата ѝ.
Вдъхновение. Ключовата дума, която създава невероятните творби на Елена Калис. Снимки от такова естество не се създават лесно, ако липсват желание и отдаденост. Наблюдавайки подобни произведения сме способни да уловим разликата между обикновения фотограф и твореца. Едновременно тънка, но и твърде забележима.
11 | 0 |