Не е хубаво да се лъже, деца!
Ето, казахме си моралната реплика. А сега, преди да започнем с лъжите, нека признаем истината: понякога ни се иска да бъдем фаталните безскрупулни мадами, които оплитат всички наоколо в мрежи от сладки лъжи, без да им трепне красивото око. Може би сме прекалили с гледането на филми? И така да е, ще си довършим планирания материал - в случай, че ни се наложи да проявим безупречни измамнически способности в лентата на истинския живот.
Някои хора по начало си го умеят лъженето. Другите пък могат да се научат. Ето списък с основните неща, които трябва да си сложите в торбата с лъжи:
1. Основателна причина
"Затворите са пълни с лоши лъжци" - казва Чарлз Форд, психолог с особено засилен интерес в областта на измамните техники. - "Добрите лъжци са навън и преуспяват!" А каква е толкова значимата разлика между двата типа? Според Форд тънкостта се състои в умението да лъжем възможно най-рядко. Не защото го можем, а защото наистина има какво да спечелим. "Патологичните лъжци не могат да се спрат да разправят небивалици, казват твърде много лъжи и накрая ги хващат. Експертите в измамите, от друга страна, си пестят боеприпасите."
2. Мир със себе си
Успешният и щастлив лъжец си има един най-добър приятел, верен съучастник в измамите, и това задължително трябва да бъде собствената му съвест. Казано с други думи, за да убедим някого в нещо, трябва да умеем да убедим първо самите себе си, че сме прави. Раязбира се, няма да можем да се самозаблудим в истинността на твърдение, за което знаем, че не е вярно. Но пък не е толкова трудно да се настроим, че е абсолютно необходимо и оправдано да изречем дадената лъжа.
3. Предварително подготвени отговори
Подробностите около лъжата не се доизкусуряват чак, когато попаднете под "синята лампа" на усъмнилия се. Веднага щом категорично решите, че ще лъжете, използвайте въображението си и разиграйте цялото събитие наум. Няколко пъти. Целта е да се почувствате така, сякаш наистина сте го преживели, пък и да забележите, ако нещо в историята ви не се разиграва логично. Освен това се опитайте да си представите всички странични въпроси, с които могат да ви изненадат. Намерете предварително убедителните им отговори.
4. Нещо общо с истината
Много по-лесно ще ви бъде да поддържате лъжата, ако тя не е напълно изфабрикувана. Така ще можете да убедите успешно дори себе си, че всъщност не мамите - просто спестявате някои подробности и украсявате с други.
5. Нищо общо със съучастници
Е, да, на пръв поглед въвличането на лъжесвидетели изглежда като добра идея. Ще ги убедите да ви подкрепят в измамата и така ще можете лесно да я докажете. Имайте предвид обаче, че едва ли някой друг ще е готов да жертва кой знае какво заради вашите интереси. Пък и довереникът ви може да не е чел настоящия наръчник и да се издаде. Затова е най-добре да се стремите към възможно най-прости лъжи, в които да не са замесени странични хора. Така може да останете без човек, който да потвърди историята ви, но пък ще бъдете и без човек, който да има потенциал да разкрие колко лъжлива е тя.
6. Преднина
Не чакайте да ви искат обяснение за ситуацията, за която сте решили да лъжете. Изчакайте подходящ момент и кажете поне част от фалшивите си твърдения, преди да са ви нападнали. "Гузен негонен бяга", нали? Да, но като е тръгнал да бяга първи, има достатъчно преднина. Въпросът е прсото да не изглежда гузен.
7. Малко признанийце
Ако виждате, че отсреща ви подозират, дайте им нещо, за което да се хванат. Не цялата истина, разбира се! Просто след известно увъртане, с уж много виновна физиономия, си признайте - опитали сте се да скриете някоя миниатюрна подробност. Опитали сте се, но, видиш ли, никак не ви се отдава да лъжете. Почти сигурно е, че мнителният тип ще захапе въдицата!
8. Емпатия
По принцип тази способност да гледаме през чуждите очи ни е нужна, за да се разбираме добре с околните и да ги караме да се чувстват комфортно. Може обаче да се използва също толкова успешно и когато искаме да ги лъжем. Трябват ви умения на психолог, за да се справите виртуозно със задачата. Представете си как точно звучи измислицата ви в ушите на човека отсреща, коя част от нея го засяга най-силно на емоционално равнище, какво ще му се стори логично и какво не. След това използвайте цялата информация, за да манипулирате. Пример: "Хващаш се за нещо съвсем дребно, а не забелязваш същественото. Ако не те обичах, щях ли да (тук изреждате сърцераздирателни жестове)? И след като (пак повтаряте сърцераздирателните жестове), защо бих направил това (прегрешението, което отричате)?"
9. Престорено безразличие
Не бива да изглеждате като човек, който дава всичко от себе си, за да му повярват. Вие казвате "истината", тя си е такава и тъй като не се притеснявате от разконспириране, няма защо да си давате много зор да се оправдавате. Точка. Можете да използвате и похвата "контраатака", но преди това преценете какво е интелектуалното ниво на отсрещната страна - хитрите хора знаят за тази стратегия и лесно могат да се усъмнят в нея.
10. Контрол над езика на тялото
Предполагаме ви е ясно: нито носът ви ще порасне, нито краката ще се скъсят, докато изричате лъжите си. Да, неопитният изманик може да се издаде чрез физически признаци, но ако научите кои са те (вижте тук) и ако се поупражнявате малко, ще се научите да ги потискате умело.
Ако този материал ви е бил интересен, ако искате да ви казваме цялата истина дори и по темата за лъжите, присъединете се към Jenite.bg във фейсбук!
22 | 3 |