Няма нищо по-тъжно от живот, принуден да угасне преждевременно. Когато някой поема последните си глътки въздух и пътешествието му на този свят приключва. Но този някой може да продължи съществуването си. В друго тяло, нуждаещо се от неговата помощ.
Донорството е практика, която всички познаваме, но за която знаем прекалено малко. Според статистиката на Изпълнителната агенция по трансплантация, през 2012 година е имало само 2 трупни донора в България. Към 1 февруари 2013 година, у нас 935 души се нуждаят от бъбречна трансплантация, 47 - от чернодробна, 33 - от сърдечна и 6 - от белодробна. Сметките направете сами.
Във Великобритания стартира кампания, приканваща хората да се запишат в донорския регистър. Снимки на голи двойки, които показват белезите на единия от трансплантацията, започнаха да се разпространяват от днес, Деня на влюбените.
Кейт и Крис Бол (на първата снимка) са на 31 години и живеят в Единбург, Шотландия. Кейт е преживяла сърдечна трансплантация, след като била диагностицирана с кардиомиопатия - заболяване, което атакува мускулите на сърцето.
"Тогава чувствах, че всичко ми е отнето. Но новото сърце ми даде шанс да продължа да живея нормален и щастлив живот." Малко след операцията, Кейт среща съпруга си Крис.
"Ако хората знаеха, че присъединяването им в донорския регистър дава шанс на двойки, като нас, да живеят живота си, силно се надявам, че биха се окуражили да се запишат", допълва Кейт.
Мат Койн (на втората снимка) споделя: "Хиляди хора умират всяка година, чакайки за трансплантация. Има много донорски организации, но хората просто не знаят за тях."
В България състоянието на донорството е на едно от последните места, в сравнение с другите европейски държави. Лицата, приживе изразили несъгласие за вземане на органи, тъкани и клетки, са 2747 (отново към дата 1 февруари 2013 година).
Донорството е въпрос на личен избор. Но как да го направим, като информация по този жизненоважен процес почти няма?
19 | 1 |