Олимпийски игри, спортисти със съвършени атлетични тела. Цял свят ги гледа. Но къде, сред целия този блясък и хъс, остава място за състезателите с физически увреждания?
Някога шансът им се е изчерпвал с възможността да се включат във всеобщите олимпийски игри. А това не може да се нарече развностойно. За щастие, от 70-те години на миналия век тези вдъхновяващи хора разполагат със собствено поле за изява - Параолимпийските игри, зимни и летни, които се провеждат непосредствено след редовните такива.
Лятното параолимпийско събитие за 2012 година ще се състои между 29 август и 9 септември в Лондон. И насред цялата спортна еуфория, която е обзела човечеството в момента, с гордост решихме да ви представим част от онези атлети, които според нас заслужават най-голямо уважение. Атлетите с физически увреждания, успели въпреки всичко да се прочуят именно с физическите си успехи.
Тъй като сме jenite.bg, ще ви представим три достойни представителки на нашия пол. А ако прочетеното ви се стори невероятно, след 29 август можете да се уверите с очите си в техните уникални способности. Сигурни сме, че и на предстоящите състезания ще се представят подобаващо, както са правили винаги досега! На снимката горе пък виждате легендарната Тани Грей-Томсън, която се надбягваше с инвалидната си количка и това я превърна в една от най-известните параолимпийски шампиони на всички времена.
Шантал Беноа е спортна гордост за Канада. Определят я като "Майкъл Джордан на баскетбола в инвалидни колички за жени". Още от малка Шантал обожава физическата активност, но първоначалните ѝ планове са били съвсем различни от онова, което в действителност ѝ се случва. На 18 години тя има своите олимпийски копнежи, но тогава е здраво стъпила на земята и на ръба да се потопи в канадския национален отбор по гмуркане.
Малко по-късно заболява от рак и губи левия си крак. Не се предава, обаче. След година, прекарана в болницата, тя започва да търси нов начин да тренира тялото и волята си. Случайно присъства на мач по непознат за нея до онзи момент спорт - баскетбол в инвалидни колички. И остава запленена от играта.
В продължение на 8 години Шантал практикува на местно ниво, след което в съзнанието ѝ се оформя нова олимпийска мечта - съобразена с промененото положение и новия ѝ любим спорт. Останалото е история. Тази невероятна жена е участвала в общо 5 параолимпийски игри, гордее се с три златни медала и един бронзов. През 2000 година е удостоена с почетната награда на Международната федерация по баскетбол в инвалидни колички.
Въпреки трудностите, на които я подлага съдбата, Шантал Беноа живее по начин, който ѝ позволява да бъде уверена: "Наистина вярвам, че всичко ни се случва с причина!"
Наталия Партика - едноръката тенисистка от Полша е достатъчно известна и сред спортните почитатели у нас, така че няма нужда да изпадаме в подробности. Пък и историите на великите личности си приличат - много борбеност, положително отношение и жажда за живот. Достатъчно е да кажем, че тази красива дама е родена с физическия си недъг, но само за 22 години вече е спечелила около 12 златни и 7 сребърни медала в най-престижните международни състезания. През 2008 година взе участие както в олимпийските, така и в параолимпийските игри в Пекин.
Холи Арнолд вероятно е най-младата участничка, която ще имаме щастието да видим в тазгодишната Параолимпиада. Това ще се случи благодарение на специална протеза, която компенсира физическата липса, с която Холи се бори още от раждането си. 17-годишната англичанка отдавна е запалена по хвърлянето на копие, но чак сега се е сдобила с необходимото решение, което да балансира тежестта от дясната част на тялото ѝ.
Холи се надява това лято да приключи за нея със златен медал и ние от сърце ѝ го пожелаваме! И дано примерът на тези уникални жени накара по-мързеливите от нас да разберат значението на спорта. За физическото и психическо щастие на всеки човек.
9 | 0 |