Вдъхновени от спасяването на 33-мата минни работници, Чили предлага на туристите да видят от първа ръка какво преживяха затворените в продължение на 69 дни миньори.
Посетителите могат да се осмелят да слязат на 50 метра под земята в мината за въглища до крайбрежния чилийски град Лота, която функционира от 1884 г. до 1997 г., когато правителството прекратява по-малко печелившите операции в мината, предава АФП.
Един от миньорите, работил допреди 10 години, развежда посетителите, носещи специални каски с фенери. В студеното и пропито от влага подземно пространство туристите могат да видят празна клетка, която в момента служи за напомняне на случилото се и колко опасна може да бъде професията на миньора.
В някои от другите мини в Чили посещенията са забранени. Например в мината Сан Хосе не се допускат дори миньори. Преди една година чилийски работници едва се спасиха след двумесечен престой на 622 метра под пустинята Атакама вследствие на срутване на покрива на минна галерия.
След драматичните събития правителството затваря мината и влиза в сила забрана за влизане в нея.
Спасяването на миньорите през октомври доведе до значителен интерес към мините и работата под земята. След инцидента по-голямата част от населението на Лота трябва да търси нови начини за препитание.
За повечето от тях е тежко, тъй като цял живот са работили като миньори и обичат работата си. Според един от работниците в мините все още има въглища и материал за обработване за следващите 500 години.
0 | 0 |