Брандън Стантън е човекът, който стои зад мащабното начинание, наречено "Humans of New York” (HONY). От 2010 година насам той старателно документира лицата на хората, които среща в големия американски мегаполис. Заедно с Обединените нации и с подкрепата на генералния секретар на MDG Advocacy Group, проектът напуска границите на Ню Йорк и се пренася в 10 други държави.
До този момент фотографското приключение е достигнало до едни от точките, които се намират в сърцето на кризата в Близкия изток - Ирак и Йордания. Чрез фотоапарата си Брандън Стантън улавя трудностите, малките радости и неизменната тъга на хората, които среща по пътя си. Само чрез натискането на едно копче той успява да разкаже личните им истории, които често биват пренебрегвани от световните медии.
Пред ABC авторът на проекта споделя: "Целта на пътуването ми не е чрез него да кажа "каквото и да било” за света, а по-скоро да посетя отдалечени места и да чуя какво имат да кажат хората. Това, което ме порази, е как хуманитрната трагедия се увеличава значително чрез разделянето й на суровите индивидуални преживявания на отделните хора.
Всеки, който е пострадал по някакъв начин от войната в Ирак и в други части на света, е преживял лична болка, чиято дълбочина е неизмерима. Научаването на отделните истории една след друга е наистина болезнено.”
Разгледайте снимките, включени в проекта, и се запознайте с посланието, което носи всяка една от тях.
"Искам да бъда пилот на самолет, за да мога да отида навсякъде.” - Йордания
"- Когато ме приеха да следвам магистратура в университета в Дамаск, чувствах, че целият свят е в ръцете ми. Последните три седмици преди изпита учех по 20 часа на ден. Очите ми се измаряха дотолкова, че накрая дори не можех да различа буквите. Затова когато разбрах, че съм се справил успешно, почувствах, че няма невъзможни неща. Цялото ми семейство и приятелите ми ме прегръщаха и целуваха.
- Как го отпразнувахте?
- Бяхме доста бедни. Така че купих "Пепси” и го споделих с приятелите си”- Ирак
"Бих дал душата си, ако така бих излекувал мозъка й.” - Ирак
" - Заловиха родителите ми, когато бяха на 16 години. И двамата починаха в затвора.
- Какво си спомняш за деня, когато ги отведоха?
- Съжалявам, не мисля, че мога да направя това. Може ли да спрем?” - Ирак
"Аз съм ученик. Родителите ми не искаха да стоя вкъщи цяло лято и затова ме накараха да стана пастир.” - Ирак
"Тя ни отгледа съвсем сама. Когато се дипломирах, приех това по-скоро като неин, а не като свой успех.” - Йордания
"Притеснявам се за деня, когато ще започнат да искат неща, които не мога да си позволя и да им осигуря” - Ирак
Докато родителите им се притесняват за близките си, които са заклещени в планината, тези деца намират тихо място, на което да играят. Намерих ги, докато тропаха по кутии от консерви. Попитах ги какво правят. "Правим си кола”, отговориха те. "Не е ли очарователно?”, помислих. "Приемат кутиите за коли.”
Когато пет минути по-късно се върнах при тях, те бяха пробили дупки и в четирите кутии. Използвайки две метални жици за основа, те превърнаха кутиите в гуми и ги закрепиха за щайгата, която стоеше до тях. Те бяха направили кола. - Ирак
" - Бяхме сгодени от шест месеца, но родителите й я принудиха да се омъжи за по-богат мъж.
- Кое беше последното нещо, което й каза?
- Казах й: "Направих всичко, което можах. Желая ти щастие.” - Йордания
" - Какви искате да бъдете, когато пораснете, момчета?
- Лекар.
- Лекар.
- Каква е най-голямата ви трудност в момента?
- Математиката.
- Математиката” - Ирак
"Живеем с много консервативна култура, но искам децата ми да бъдат широко скроени. Опитвам се да ги водя на колкото се може повече места: големи молове, художествени галерии, концерти. Искаме да се срещат с различни хора и различни идеи.” - Ирак
"Искаме просто да бъдем заедно и да не се страхуваме.” - Ирак
" - Какво се случи с ръката ти?
- Слизах по стълбите и гледах към звездите.” - Йордания
" - Най-щастливите ми моменти са винаги когато видя майка си щастлива.
- Кога е била най-щастлива?
- Когато бях дете лекари от Германия ни казаха, че мога да бъда опериран в Италия и да проходя отново. Тя беше толкова щастлива, че дори се разплака. Но аз нямах необходимите пари, за да замина.” - Ирак
Тя говори повече езици от всеки друг в семейството й. Това е така, защото играе с всички деца на улицата. - Ирак
Ако тази статия ви е харесала, станете част от страницата на Jenite.bg във Facebook!
5 | 0 |