През всички години на развитие на човечеството, книгата ни следва и еволюира заедно с нас. Тя ни разсмива, съветва, разплаква и радва, кара ни да мечтаем и най-вече – тя се превръща в един вълшебен свят.
Днес отдаваме нужното ѝ признание, отбелязвайки Международния ден на книгата и авторското право, като през 1995 година ЮНЕСКО взима официално решение на него.
Като събитие обаче, този ден е стартирал още през 1923 година от книжарници в град Каталуния, Испания, в чест на писателя Мигел де Сервантес, който е починал на тази дата. Денят бележи рождението и смъртта на много други бележити автори.
Според Юлианския календар на 23 април 1564 година е роден Уилям Шекспир, а 54 години по-късно умира на същата дата. Според Григорианския календар на тази дата, освен Мигел де Сервантес, е починал и Инка Гарсиласо де ла Вега. Датата съвпада още и с рождението на Морис Дрюон, Владимир Набоков и Мануел Валехо.
Международният ден на книгата и авторското право се отбелязва в цял свят от различни правителства, неправителствени организации и културни институции и организации, обвързани с книгата и литературата. Той е посветен на всички четящи и се прави с цел популяризиране на четенето, книгоиздаването и авторското право. С отбелязването на такъв ден от ЮНЕСКО се стремят да насърчат колкото се може повече млади хора да открият удоволствието от книгите, като едновременно с това покажат уважението си към незаменимия принос на авторите на всяка книга.
От историята знаем, че най-древната форма на книгата е шумерската глинена плоча с асиро-вавилонско клинописно писмо. По-късно пък, римляните пишат върху дървени плочи, а после всичко това е изместено от папируса.
В епохата на елините е измислен пергаментът, а през II в. сл. Хр. в Китай се открива хартията. След тази иновация, ежедневието на хората се променя изцяло, защото книгата заема все по-голяма част от живота им.
Започва да се усеща все по-осезаема нужда от специализирана литература, затова започват да се образуват цели квартали от преписвачи, които работят само по поръчка. По това време, за първи път в историята, различни копия започват да се събират и в частни библиотеки.
Истинската промяна в развитието на книгите настъпва през 1439 година, благодарение на Йоханес Гутенберг, който открива книгопечатането. Книгата навлиза в своята "индустриална ера" - тя вече не се продава само в единични бройки, не се преписва по поръчка, а Библията става първото напечатано четиво.
Почти шест века по-късно стигаме и до днешни дни - ерата на цифровизацията и бързите технологии, която неминуемо обхвана и книгата - тя вече може да бъде намерена и на електронен носител.
За създател на електронната книга се приема Майкъл Харт, който е направил и първата електронна библиотека - проекта "Гутенберг". У нас четенето от електронен носител набира все по-голяма популярност, а броят на сайтовете, които предлагат такива варианти на "истинските" книги, се увеличава.
Въпреки всичко, развитието на технологиите и интернет може да помогне до голяма степен за популяризирането и комерсиализирането на дадени заглавия. Освен електронни библиотеки, се появяват и електронни книжарници, където търсенето и работата с файловете е много по-бързо и по-лесно от традиционните.
По отношение на този въпрос, съществуват редица противоречиви мнения. Много хора са привърженици на електронния вариант, а други пък смятат, че няма нищо по-романтично от хартиената книга и тя никога няма да бъде изместена напълно.
Баща ми винаги е повтарял, че трябва да прочетеш хиляди книги през живота си, за да можеш да избереш поне трите си най-любими. Хейнрих Ман пък твърди, че "Къща без книги е като стая без прозорци". Не забравяйте, че книгата може само да ви дава, без да иска нещо в замяна. И винаги ще има какво ново да научите.
Честит празник и приятно четене на нова или любима книга днес!
6 | 0 |