Провал на телевизията, непрактичност на телефона и компютъра

Никой няма да иска да работи на компютър

Провал на телевизията, непрактичност на телефона и компютъра

В информационната ера, в която живеем, предсказанието коя технология ще успее и коя ще се провали е трудна работа. Всеки "хай-тек пророк" е оставен на милостта на глобаната общност от милиони свързани по между си хора, която може да променя мнението със скоростта, с която си сменяте шапката.

 

Хората правят лоши технологични предсказания от повече от век и все още не са си научили урока, че смелите твърдения за това какво ще е бъдещето на дадена технология може да бъдат нож с две остриета. Ето няколко опити за предвиждания на бъдещето, публикувани в сайта electricpig.co.uk, които са завършили с пълно фиаско. 

 

1. Телевизията ще се провали

Едно наистина ужасно технологично предсказание, дошло от Дарил Занък, филмов продуцент, работил в 20th Century Fox. Занък направил фатална грешка, като подценил влечението на хората да стоят пред екрана. В паметно изказване той отсякъл "Телевизията няма да я бъде, тъй като хората скоро ще се уморят да се взират в шперплатова кутия всяка вечер". 

 

2. Телефонът не е практичен

Няколко десетилетия по-рано британският физик Денис Габрор решил, че телефонът е една глупава измишльотина и го заклеймил като нещо, което е без стойност. "Предаването на документи чрез телефона е възможно по принцип, но необходимия за това апарат е толкова скъп, че никога няма да се осъществи на практика", обяснил Габор. 

 

3. Революцията няма да бъде "туитната"

Миналия октомври се вдигна много шум относно статия, написана от Малкълм Гладуел за сп. New Yorker с подзаглавие "Защо революцията няма да бъде "туитната" (Why the revolution will not be tweeted). Шест месеца по късно станахме свидетели на цели три революции – в Тунис, Либия и Египет, като всяка от тях тях бе подробно отразена в Twitter. Един потребител дори направи видео на египетската революция през погледа на социалната мрежа. 

 

4. Никой няма да иска да работи на компютър

Когато седите пред монитора с отворени пред вас пет електронни таблици, осеяни с графики, които се опитвате да преформатирате в PowerPoint презентация, можете да се сетите за думите на един бивш редактор на бизнес книги за голямото американско издателство Prentice Hall. През далечната 1957 г. той споделя: "Пътувах надлъж и нашир в страната и след като говорих с най-добрите специалисти, мога да ви кажа със сигурност, че обработката на данни (с компютър, б.р.) е една модна прищявка, която няма да изтрае и година". 

 

5.Продажбите на iPad

Работата на анализатора е да прави точни предвиждания. През 2010 г. обаче нито един анализатор на Apple не си свърши работата и не успя да предвиди правилно бъдещите количества на продажбите на таблета iPad. До края на годината Apple продадоха почти 15 милиона iPad-a като най-високото предсказание бе за 9 милиона. Така реалните данни се оказаха три пъти по-високи от средните предвиждания на експертите 

 

6. Blizzard ще се провали с World of Warcraft

Предсказанията на анализатора на компютърни игри Майкъл Пачър за бъдещето на проекта на Blizzard, World of Warcraft (WoW) се оказаха ужасяващо далеч от истината. През 2005 г. той писа: "Не мисля, че по света съществуват четири милиона души, които биха искали да играят онлайн игри всеки месец". В предвиждането си Пачър добавя, че в бъдеще средния брой на играчите на WoW ще се установи около един милион, като повечето от тях ще бъдат от Китай за сметка на тези от Европа и САШ.

"Ние не се нуждаем от имагинерен отдушник за да запълним нуждата си от постижения.", обяснява експертът. Данните от миналия октомври сочат, че WoW се играе от 12 милиона души по целия свят. 

 

Предсказания, които никога не са били правени

Заедно с описаните големи провали в предвиждането на технологичното ни бъдеще, съществуват някои изказвания-неистини от типа "градски легенди", които са се търпели изменения във времето от предаването си от уста на уста. Те най-вероятно никога не са били изричани. Ето две от най-известните фалшиви твърдения. 

 

1. Бил Гейтс и нуждите ни от оперативна памет

Повечето от нас знаят как през 1981 г. Бил Гейтс е казал, че "никой няма да се нуждае от памет от повече от 640 КB за персонален компютър". Гейтс отрича да е твърдял подобно нещо. Към момента не съществува достоверен източник, който да потвърди, че шефът на Microsoft e казал това. 

 

2. Президентът на IBM за нуждата от персоналните компютри

През 1943 г. се твърди, че тогавашният президент на компанията IBM Томас Уотсън е отсякъл: "Смятам, че съществува световен пазар за може би пет компютъра". Никой не знае откъде е дошло това твърдение, но се твърди, че вероятно става въпрос за изкривяване на подобна мисъл, изказана от математика от Кембридж Дъглас Харти.

0 0
Харесва ли ви тази статия?
Коментари
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.
Jenite.bg в мрежата
365 спокойни дни.
Защото всичко е по план!
Вашият персонален
календар.
Към календара
Специални оферти
Реклама от 3Bay