Сутрешното кафе е в пластмасова чашка. Доставеният обед е в картонена кутия с прибори за еднократно ползване. "Яде ми се нещо сладко” следобед, а всички сладки неща идват със своите опаковки.
Освен с килограмите хартия, които похабяваме ежедневно в офиса, вредим на природата и с всичкия този целуфан, полиетилен, картон. И тъй като прекарваме огромна част от времето си на работа, би трябвало да проявим поне малко изобретателност в името на еко равновесието.
Едно от основните затруднения при определянето на отделни кошчета за разделно събиране на отпадъците се състои във въпроса: "Кое за какво беше?”. Впрочем повечето хора изпитват същата трудност и при големите улични контейнери. Те са оцветени в различни цветове, но в повечето случаи указателните надписи за тяхното предназначение са изтрити или липсват.
Та, за да направите съпричастни своите колеги към инициативата за разделно събиране, може да използвате тези кошчета. Или пък да си направите сами подобни - в случая е по-важно хрумването на техния дизайнер.
От магазина Goodss Passion в Хонконг са направили контейнери с капак, който символизира какво е тяхното предназначение. Така разделното изхвърляне на боклука ще се превърне в рутина, без да изисква сериозен мисловен ресурс. Виждаш бутилка - изхвърляш бутилка. По детски елементарно.
Останалите "символи” са на картонена кутия от мляко и на метално кенче. Функционалността на тези кошчета се опира на способността на хората да мисля асоциативно. Естествено, че при картонената кутия ще бъдат изхвърляни и всички онези картонени опаковки, за които ви споменахме в началото.
7 | 0 |