Възможно е да сте срещали изображения с нежните черти и запомнящата се прическа на Клео де Мерод, но като цяло името ѝ не е особено познато сред българите на XXI век. Едва ли ще чуете някой да я споменава сред любимите "фатални жени", чиито съдби са се превърнали в легенди. Мата Хари и Мерилин Монро, например.
Но все пак е интересно да знаем, че именно жената от снимката се смята за първата международна суперзвезда – в смисъла, с който сме свикнали да натоварваме това определение. Тя е била една от най-големите красавици на прословутата "красива епоха". Подходящият момент да ви разкажем увлекателната ѝ история е точно днес, тъй като се навършват 46 години от нейната смърт.
Клеопатра Диан де Мерод е родена във Франция на 27 септември 1875 година. Баща ѝ е австрийски художник, майка ѝ – виенска актриса, а малката им "Лулу" проявява афинитет към танците още от ранна детска възраст. Едва 8-годишна, тя е приета да учи в балетната школа към Парижката национална опера. На 11 вече е професионална танцьорка, а на 13 я избират за участие в изключително престижен ансамбъл.
Но какъвто и талант да е притежавала Клео де Мерод, тя печели световна популярност и остава в историята най-вече с обилно хвалената си красота. Очи като на кошута, побрали в себе си целия свят. Дебели черни вежди, които приковават всички погледи и диктуват съдби. Невероятно тънка талия, особено почитана в края на XIX и началото на XX век. Никакъв грим.
Най-емблематичен обаче остава начинът, по който някогашната хубавица носи самодивската си коса. Отзад е омотана в красив кок, но отстрани остава по-свободна и прикрива ушите. Или пък е изцяло пусната да се спуска на воля по изящните рамене на притежателката си. Често е украсявана и от характерната за Клео тънка лента, която се превръща в категорична мода за парижанките и въобще за дамите по цяла Европа.
Завладяващата балерина се прочува с характерните си прически и цялостната си визия още преди да навърши 15. Мнозина колекционират карти за игра и пощенски картички с нейния лик. Клео се превръща в любима муза за някои от най-изтъкнатите имена в изкуството от онова време. Съвсем млада позира за Едгар Дега, а мраморна скулптура на голата и танцуваща де Мерод все още спира дъха на посетителите в парижкия Музей д'Орсе. Както може да се предположи, навремето тази статуя е спирала дъха предимно със своята скандалност, но днес на преден план изпъква изяществото.
Освен с пословичната си красота, Клео де Мерод е най-известна и с любовните афери, които се твърди, че е имала с белгийския крал Леополд II и описвания като "непоправим женкар" Густав Климт. В действителност, нито един от тези слухове не е потвърден.
Дори напротив - танцьорката цял живот е преследвана от мълвата, че била метреса на стария Леополд, но тя до смъртта си отрича неприятната клевета. Всичко тръгва от момента, в който 61-годишният владетел присъства на спектакъл с участието на 23-годишната чаровница и както мнозина други, остава поразен от нейната прелест. Единственият сигурен факт е, че е изпратил букет рози на изпълнителката. Но тъй като по онова време на балерините се гледа едва ли не като на куртизанки (Парижката опера е наричана още "национален харем"), обществото отказва да повярва в липсата на истинска авантюра.
Скандалът около тези слухове не успява да попречи на "кралската метреса" в добиването на популярност далеч от границите на родината ѝ. Клео танцува и омагьосва в Хамбург, Берлин, Санкт Петербург, Будапеща... В Руския балет става първата изпълнителка, която дръзва да си партнира с мъж. Можете да си представите как са я сочили с пръст, постоянно опитвайки се да намерят пикантерии в личния ѝ живот!
През 1897 година Клео осъществява нечувано успешен за онова време гастрол в Щатите. Тамошното население се побърква от любопитство към нейната енигматична натура, провеждат се многобройни интервюта както със самата танцьорка, така и с майка ѝ, която я придружава. Когато я питат за отношенията между дъщеря ѝ и Леополд, тя отрича всякаква интимна близост: "Кралят наистина ѝ е изпращал подаръци. Но те не са цената за нейната невинност. Патронажът на такъв човек е от голямо значение за едно бедно танцуващо момиче и тя не може да откаже среща с управляващ монарх. Но никога през живота си не се е виждала с него в мое отсъствие!"
На 42-годишна възраст Клео де Мерод се мести в родния си град и никога не се връща в Париж. Но продължава да танцува, включително и за ранените войници по време на Първата световна война. Забележителната дама умира на днешната дата през 1966, когато е на цели 91 години.
По всичко изглежда, че в действителност Клео е имала само две връзки през живота си, при това и двете са били дълготрайни. С първия си партньор, аристократ, остава 10 години - до смъртта му, причинена от коремния тиф. Следващият, испански дипломат и скулптор, пък я оставя заради друга жена.
Последният абзац звучи по-скоро банално, отколкото приказно. И заради това Клеопатра де Мерод се превръща в поредното доказателство, че биографиите на някогашните легендарни красавици съвсем не са били чак толкова драматични и бляскави, колкото сме свикнали да си ги представяме. Истината е, че от време на време в обществото се появяват жени, така харизматични и атрактивни, че поколения след това продължава да се говори за тях. Без талантите и реалните им житейски занимания да имат основно значение.
13 | 0 |