Сред хилядите думи, които казваме на нашите деца, има няколко, които ги правят по-силни, по-умни, по-добри и по-уверени.
Събрахме 11 фрази, които допринасят за хармоничното развитие на децата и ги правят щастливи.
Тези 3 магически думи са от решаващо значение за здравословното развитие на вашето дете. Също така е важно да подкрепите думите си с действия: да прекарвате време заедно, да играете, да се смеете, да правите мехурчета, да прегръщате бебето си, да обсъждате проблемите му и да го подкрепяте, ако е необходимо.
Потискането на отрицателните емоции води до неврози и психосоматични заболявания. Детето има право да се ядосва. Трябва да му се позволи да скърби за изгубената играчка или да плаче, когато го боли. Забраната за отрицателни чувства и за тяхното проявление, е забрана да бъдат себе си, и за спонтанност.
Нашата задача като родители е да учим детето да изразява емоциите си, без да навреди на никого.
Важно е детето да е наясно, че няма как да бъде безстрашно. Всеки в света се страхува от нещо, а смелостта просто знае как да преодолее страха или да действа въпреки това. Ако детето ви се страхува от нещо, споделете с него собствените си спомени и преживявания за начина, по който сте се научили да се справяте с вашия страх.
Като даваме на детето право да избира, ние го учим да се вслушва в себе си и да не се страхува да отхвърли оферти, които противоречат на неговите вярвания, желания или интереси. Децата, които постоянно имат нещата, избрани за тях, растат пасивни, зависими и лесно манипулирани от властта на някой друг.
Напомняйки на детето си за предишните му успехи, го убеждавате в неговата сила и му помагате да осъзнае, че може да постигне още повече.
Всички сме хора и всички правим грешки. Важно е да имате смелостта да ги приемете и да поискате опрощение от децата си. По този начин им показвате, че ги цените и ги уважавате. Също така ги учите, че ако някой не е прав, трябва да поиска прошка и да не повтаря действията си.
"Всичко е наред! Опитай отново." "Вярвам в теб! " "Никой не успява от първия път". Това е, което трябва да кажете на детето си в случай на неуспех, дори и когато изглежда сериозно.
"-О, стаята ти е чиста! - Уау! Леглото е оправено! - Сгъна дрехите си така добре! Добре!" Тези фрази помагат на детето ви да почувства вашата подкрепа и вяра в него. Те ясно заявяват, че усилията му са оценени. Също така всяко "положително подсилване" предизвиква приятни чувства и положителни емоции, което води до повтаряне на одобреното поведение.
Децата несъзнателно ни пробват с лошото си поведение. Сякаш те казват: "Ще ме обичаш ли дори и така?" Отговорът трябва да е недвусмислен: "Разбира се, че ще го направя! Щастлив съм, че те имам. Ако бих могъл да избера от всички деца в света, бих те избрал. " По този начин развивате здравословна психика в детето си.
"Как се чувстваш?" "Как беше денят ти?" Такива въпроси допринасят за емоционалната близост между родител и дете, те го обучават да формулира мислите си и накрая позволяват на детето да бъде достатъчно чувствително и внимателно към себе си.
Родителите често използват местоимението "ние" във връзка с детето си: "Вече пълзим!" "Отиваме в детската градина." "Скоро ще започнем втори клас." В ранна детска възраст сетивата на майката и детето са като едно цяло и е полезно за развитието на бебето, дори е необходимо за оцеляването му. В бъдеще това обаче затруднява развитието и възпрепятства психологическото отделяне.
Станете част от Jenite.bg във Facebook!
7 | 0 |