Женски кондом, модерна работа. Наричан още фемидом, той се смята за откритие на 80-те и сравнително ново оръжие в ръцете на онези дами, които биха желали да поемат контрола върху собственото си сексуално здраве. Супер, с малката подробност, че негови аналози са били познати на нежната половина от човечеството преди близо 100 години от настоящия момент.
Мари Стоупс е британски учен, радетел за женските права и пионер на семейното планиране. През 1923 година тя издава своята книга Contraception, в която включва описание на набор от наличните към момента контрацептивни технологии.
Сред тях откриваме и "голямата вътрешна обвивка за вагина", която "на теория наподобява презерватива, с тази разлика е нещо като обърнат наобратно кондом, служещ като подплата за вагината, вместо като обшивка за пениса".
Така са се обяснявали сложните методи за предпазване от нежелана бременност и още по-нежелани венерически болести на дамите през първата четвърт на отминалия вече век. На фигура номер 10 от приложеното изображение можете да се запознаете с потресаващия външен вид на това... нека го наречем "пособие" поради липсата на подобаващ речников запас.
Първият фемидом може да е изглеждал обидно зле, но за сметка на това е компенсирал със завидна твърдост, ръбатост и здравина. Този интимен артикул се е предлагал не къде да е, а в специализираните магазини за гумени изделия, откъдето хората навремето са си купували ботуши, галоши, градинарски ръкавици и други елегантни аксесоари.
Тогава, както и сега, той се е рекламирал като приятел в нужда за онези жени, чиито партньори отказвали употребата на предпазни средства. Самата Стоупс пише в книгата си, че "Жената понякога знае за венерическото заболяване на съпруга си и неговия безчувствен отказ да я предпази. Тази злочеста съпруга със сигурност трябва да използва защитната обвивка, тъй като това е единственият дамски метод за някаква, макар и минимална защита от венерически инфекции."
Не е ясно на каква популярност са се радвали вагиналните обвивки по времето на своето излизане на пазара на гумени стоки, но се знае, че те са изчезнали от обръщение до средата на миналия век. Като вероятна причина за това се сочи масовизирането на антибиотиците и спадът в заболеваемостта от венерически болести.
Защо тогава се е наложило науката да преизобретява този обезпокоителен аксесоар ли? Може би заради ХИВ, а може би за майтап...
За още интересни статии станете част от Jenite.bg във Facebook!
11 | 2 |