Университетската диплома за завършено висше образование задължително условие ли е за успех на работното място? Ощетява ли ни липсата на тапия в процеса на търсене на добра работа? Темата за противопоставянето на опита срещу знанията не е от вчера, но остава осезаемо актуална и с днешна дата. Пред дилемата, кое е по-важно и приложимо на конкурентния трудов пазар – стажът или студентската книжка, се изправят не само последната "партида” дванадесетокласници.
Неправителствени организации и асоциации регулярно провеждат асамблеи и културни обмени сред младите, на които обстойно се обсъжда, както темата за безработицата, така и инициативи за преодоляването на този социално значим проблем. Част от екипа ни се възползва от възможността да се включи в мероприятие с подобен характер, с участници от цяла Европа.
Оказва се, че парадоксът образование или трудов стаж, е валиден не само за България, а дори напротив. Сценарият наподобява "Параграф 22". Дипломирате се успешно, оглеждате обявите за работа, но условието за няколко години стаж по специалността или на сходна позиция ви възпира да подадете кандидатурата си. От другата страна на монетата – имате стаж, но искате да се преквалифицирате, да добиете нови умения или просто да смените работното място. Преглеждате офертите със свободни позиции – стажът ви е ценен, но изискват от вас диплома за завършено висше образование, каквато ви липсва.
В същото време студентите срещат сериозни трудности при процедурата по намиране на стаж – търсенето е слабо, а университетските програми за осигуряване на стажантски места са тромави. За радост на всички, светлина в тунела има. Старата максима : "който търси – намира” остава в сила. Много нови международни компани стъпват на българския пазар и по примера на покойния Стийв Джобс, те предпочитат да наемат хора с добра мотивация за работа, желание за развитие, проверени качества и потенциал, пред служители с диплома, зад която не стоят реални знания, практически умения и познания в областта, в която искат да работят.
Утвърдени висши учебни заведения, които предлагат високо качество на преподаване, добра материална база и модерен подход към обучаващите се, не липсват, но и не попадат в преобладащия процент. Все пак трябва да има нещо, което мотивира хиляди младежи ежегодно да кандидатстват за университетско образование.
Все повече млади хора осъзнават, че престоят им в университет е сериозна инвестиция на време и финанси. Инвестиция в самите тях. Същите оползотворяват добре академичните си години – взимат максимума, който могат да извлекат като знания, записват допълнителни курсове или се обучават паралелно в две специалности. Осъзнават плюсовете от опита, който им носят участията в конференции, студентски проекти и членуването в различни клубове, развиващи социална дейност. Мнозина изхождат от личен опит, че комбинирането на лекциите със стажантска практика или работа съвсем не е невъзможно, стига човек да бъде органзиран и да умее да планира и разпределя добре времето си.
Място под слънцето има за всекиго – и за тези, които учат занаят в реално време, директно на работното място, и за онези, които искат да придобият богата култура и допълнителни знания за сферата, в която желаят да протече професионалното им развитие. Въпрос на личен избор и обмислено решение, докъде се простират мечтите за бъдеще и кои са приоритети ви.
Нека обобщим основните плюсове на това да постъпите в университет и на това директно да започнете да практикувате, ако такава възможност ви се отдаде:
Позитивите на университета
*ежедневно да бъдете в досег с доказани преподаватели и практици в сферата, от която се интересувате.
*да добиете знания и умения в различни области.
*да развиете допълнителни квалификации като презентационни умения, компютърна грамотност, социална интелигентност, изучаване на чужди езици и дори навик да работите в къси крайни срокове.
*да установите трайни контакти с много от колегите си, с които в обозримото бъдеще може да си сътрудничите и в извънакадемична среда.
*да изживеете вълнуващото студентство, за което всички говорят и да срещнете приятели за цял живот, с които споделяте много общи интереси.
Позитивите на директната практика
* да трупате стаж и ценен жизнен опит от първия ден, в който започнете работа.
* да усвоите на място тънкостите на професията и да научавате за новите практики по специалността в движение, на самото работно място.
*да добиете ценни навици за работа в екип
*да натрупате много контакти в областта, в която практикуват.
*да сте по-самостоятелни и материално независими
*да се възползвате от всяка възможност за кандидатстване на свободна позиция, за която сте натрупали умения и целеустремено да се изкачвате по йерархическата стълбица.
25 | 0 |