Съвсем наскоро една от участничките в "Ергнеът" разтърси зрителите, след като разказа историята си за тормоза в учлише. Сега, след като обществото отново си припомни за този така наболял проблем благодарение на нея, е време да разгледаме темата отблизо. Много са децата, които стават жертва на насилие в училище. Но как да разберем дали нашето се сблъсква с този проблем и се бои да сподели с нас?
Децата често не искат да говорят за това и за тях може да е притеснително за тях да споделят своите преживявания. Ето някои общи признаци, които трябва да имате предвид:
Промени в настроението или поведението: Детето ви изглежда необичайно тъжно, разстроено или тревожно след училище или губи интерес към дейности, които обикновено харесва.
Физически наранявания: Често се оплаква от необясними натъртвания, ожулвания или други физически наранявания.
Отсъствия или промени в навиците за хранене: Детето ви започва да пропуска училище или има внезапна промяна в апетита или режима на сън.
Страх от ходене на училище: Изпитва силна тревожност, безпокойство или стрес сутрин преди училище и настоява да бъде водено до автобусната спирка или да го вземете от училище.
Нежелание да говори за училище: Избягва да споделя подробности за деня си в училище, включително приятели и учители.
Промени във взаимоотношенията: Страни от приятелите и дейностите, които някога е обичал и има проблеми с изграждането на нови приятелства.
Пристрастяване към технологиите: Прекарва повече време на телефона или компютъра си, вероятно за да избегне взаимодействие лице в лице.
Знаци на депресия: Има промени в настроението, трудности със съня, загуба на интерес към нещата, които обича и затруднено концентриране.
Социални знаци: Може да се отнася негативно към връстниците си, да показва признаци на ревност или негодувание към другите деца или да избягва социални ситуации.
Физически симптоми: Може да се оплаква от главоболие, болки в стомаха или други физически симптоми без очевидна причина.
Ако забележите някой от тези признаци, важно е да говорите открито с детето си, да проявите разбиране и да му помогнете да се почувства сигурно, като същевременно потърсите подкрепа от училището и други ресурси.
0 | 0 |