"Като се обичат младите, да се вземат", казват старите хора. Обаче днес се "взимат" все по-рядко, защото бракът, изглежда, е отживелица. Голям брой от българските двойки предпочитат да живеят "на семейни начала", без да се обвързват с подпис в гражданското.
Предприемат ли стъпката към сватба обаче, възможно е да се появи ново препятствие - чудото на предбрачния договор. В България той е приет сравнително отскоро, с промяната в Семейния кодекс, която влезе в сила на 1 октомври 2009 година.
Статистиката сочи, че половин година по-късно, едва 164 български двойки са се възползвали от услугата. Това се дължи най-вече на факта, че новите неща трудно се налагат в родината ни. Макар и практика в други държави, бракът с договор у нас все още е уравнение с едно неизвестно.
Интересно е, че дълги години споразумението преди сватбата е отричано от социалистическата правна доктрина и е определяно като проводник на "вредни капиталистически идеи". Всъщност, идеята на договора е да запази имуществото на всяка страна, но е възможно и предварително да уреди част от взаимоотношенията на двойката.
Писмената уговорка се сключва най-вече между хора с различно социално положение. Съгласете се, че звучи твърде идеалистично да живеем с мисълта за чистата любов, неосквернена от финансови влияния. А и вече не споделяме мъдростта "всичко мое е и твое", просто защото обществото ежедневно ни налага други принципи.
Някои хора биха определили предбрачния договор като песимистична мярка. И вероятно биха били прави, защото в техните очи, още преди да е сключен брак се уточняват подробностите около развода. Но не това е целта на споразумението. То е предназначено за реалисти - тези, които осъзнават, че всички сме хора и не сме застраховани от грешки. Ако се случи някой да сбърка, детайлите около раздялата или неустойките ще бъдат предварително ясни, без излишни драми и противоречия.
Брачният договор се сключва задължително пред нотариус, а след това се регистрира в Агенцията по вписванията. Най-често семействата се споразумяват за собственост върху имоти и издръжка на децата. Съществуват обаче и необичайни клаузи, като например на колко посещения има право свекървата, колко пъти трябва да правим секс с половинката, а някои дори поставят лимит на времето за гледане на мачове и сериали. Май наистина излиза вярно твърдението, че със сватбата идва края на свободния живот. Тези практики, разбира се, са все още твърде далеч от традициите у нас.
Веднъж сключено, споразумението не е вечно. То може да бъде прекратено по взаимно съгласие на страните, изразено писмено съгласно чл. 42, ал. 1, т. 1 от Семейния кодекс. След анулиране на договора съпрузите могат или да сключат нов договор, или да изберат режим на разделност, а ако не предприемат едно от двете, за тях ще бъде валиден законовият режим на общност.
Все пак писмената уговорка не е задължителна и всеки сам избира дали тя да бъде част от семейния му живот. Ако вярвате във вечната любов няма защо да се обвързвате с договори. Но ако сте на мнение, че чувствата са кратки, а имуществото – вечно, то предбрачното споразумение е точно за вас.
32 | 3 |