Дете от чужда утроба

Не се става родител само по документи и по гени

Дете от чужда утроба

В началото искам да се извиня на онези, които ще се почувстват засегнати от този материал. Ако това ви звучи като оправдание – точно това е. Опитвам се да се поставя на мястото на жените, които биха прибегнали до чужда утроба, за да станат майки. Не мога. Затова подчертавам, че в този материал ще изразя само личното си мнение и обърканите си чувства.

Убедена съм, че закон за сурогатното майчинство в България трябва да има. Не за друго, а защото и сега това се прави. И лекарите го знаят, и адвокатите го знаят. И всички ние си затваряме очите. Ето защо тази процедура трябва да бъде легализирана.

Като чета материалите по проектозакона ми става ясно, че ще бъдат защитавани правата на семейството, осигурило генетичния материал, като между тях и сурогатната майка ще се сключва договор, в който ще бъде упоменато и заплащането на "услугата".

Това, което не ми става ясно, е – къде в цялата тази схема са правата на детето? То има право да бъде създадено, имплантирано, износено и после връчено на генетичните си родители. 9 месеца то ще се докосва до една утроба, ще има общо кръвообращение, ще чува един глас на жена, с която никога няма да има нищо общо. Жена-инкубатор. Жена, чиито гърди ще се препълнят с мляко, но то никога няма да достигне бебето. Защото на него предварително ще му е отнета възможността за избор. Да, млеката за кърмачета спасяват живот и са по-добрият избор тогава, когато няма друг възможен. Но на това бебе, износено в утроба-инкубатор, няма да му се дадат права да избира. То ще премине в ръцете на хора, чиито гласове не познава. Де факто то с нищо няма да се различава от нежеланото, износено с мисълта, че ще го изоставят и в последствие дадено за осиновяване, дете. Разликата е единствено тази, че хората, които ще го отгледат, ще имат спокойната съвест, че то носи техния генетичен материал.

Фетусът, ембрионът, плодът - всичко това са медицинските названия, които човек получава, докато е в утробата. Напоследък обаче се правят все повече проучвания и се знае, че мозъчната му активност започва някъде около 7-8 гестационна седмица. От тогава то има връзка с майката. После започва да чува, да докосва, да вкусва. Околоплодната течност на всяка жена е различна – вкусът ѝ се определя от много фактори. Ароматът ѝ е това, което привлича бебето към гърдите на майката, след като се роди. Малки жлези, разположени върху ареолите секретират флуид, който бебето разпознава.

Всичко това иде да покаже, че жената, която дава утробата си под наем, не може да бъде изолирана от процеса. Ако тя никога не докосне растящия си корем с обич, ако никога не му запее, ако сърцето ѝ не забие по-бързо, когато усети за пръв път движенията на бебето... Тогава какво ще си вземат онези, които са платили за въпросната утроба? Човек, който не е бил създаден с любов и не е получавал любов. А ако тази жена, под чието сърце той ще порасне, усети поне веднъж, дори за миг онова, майчинското чувство, как ще даде износеното и родено с мъка малко същество?!

Съжалявам. Нищо от тези чувства, нищо от тези емоции не може да бъде описано в закон.

А в същото време домовете за деца са пълни със същите недокосвани от любов, изоставени още със зачеването си, деца. С какво те са по-различни? Просто не носят правилните гени, за да бъдат поискани и отгледани с любов. Защото "майка" е комплексно понятие. Защото родител не се става по документ и по гени.

Преди 6 години имах период, в който бях готова (или поне си мислех, че съм) да износя бебе за приятелка. Това не се случи по много причини, но никога не съм спирала да мисля, дали наистина бих могла да го направя?

Това, което знам със сигурност е, че искам да осиновя дете. Убедена съм, че раждането на бебе не те прави родител. Знам, че това става с времето, любовта и грижите. Но осъзнавам и факта, че човек не може да бъде инкубатор. Животът няма как да "покълне" в онзи, душевния смисъл, ако е очакван без емоция.

64 8
Харесва ли ви тази статия?
Коментари
Моля, пишете на кирилица! Коментари, написани на латиница, ще бъдат изтривани.



3
Не е посочен 27.09.2011|17:05
Доста се замислих по повод на тази статия. Аз лично не зная дали бих износила дете за приятелка, най-вероятно не, но това е друг въпрос. Нямам нищо против сурогатното майчинство, не отричам, че бебето започва да се оформя като човешко съшество в утробата на майката, но мисля, че времето, прекарано с родителите му, след като се роди е много по-важно. В България има много изостваени деца, но да си говорим за осиновяване тук е само в сферата на желанията. Затова по-добре детето да не чувства връзка с майката, която го носи, но да има майка и баща, когато се роди. В този ред на мисли, говорейки си за утроба и връзка на майката и детето, замислете се, че мъжете не забременяват, не носят и не раждат децата си, но това не е пречка за много от тях да ги обичат и да се чувстват свързани с тях.
2
Не е посочен 27.09.2011|16:36
Благодаря ви за коментара! Аз самата, както съм написала в материала, исках да износя бебе за приятелка. Замисляла съм се, при това не еднократно и в никакъв случай не в светлината на новия проектозакон. Това дали аз съм ЗА или ПРОТИВ няма да спре семействата, които смятат това за единствен изход да го направят. Няма да спре жени, които имат нужда от средства да бъдат сурогатни майки, както и наличието на закон няма да предотврати нерегламентираните плащания между двете страни. Въпросът ми е друг. А именно - трябва ли да си сигурен в генетичния код на едно дете, за да можеш да го обичаш? И това ли те прави родител? Не съм съдник. Просто се питах... и, ако щете вярвайте, плаках докато писах. В този въпрос има толкова морални гледни точки, че наистина не мога да ги сведа до родители и сурогатна майка. Убедена съм, че за нито една от тези две страни решението не е лесно. Но осиновяването също е възможно решение. И отново - благодаря ви за коментара!
1
Не е посочен 27.09.2011|16:14
Мила Ася Иванова докато пишехте вашата гледна точка замислихте ли се, че има жени които по здравословни причини немогат да износят дете.Вие тук описвате какво всичко ще отнемат на детето,а защо не се замислите че и те искат да бъдат родители на своето дете а нямат друг избор.С това исках да ви кажа че и тези родители са изгубили правото да избират.Опитайте се да се замислите и да погледнете нещата от другата страна.На тях също не им е лесно.С увахение Щеглова
Jenite.bg в мрежата
365 спокойни дни.
Защото всичко е по план!
Вашият персонален
календар.
Към календара
Специални оферти
Реклама от 3Bay