Ако си мислите, че "нагласените” снимки с животни са приоритет на настоящия период, в който фотоманипулациите са навсякъде около нас, то определено не сте на прав път.
Защото много преди Photoshop да се превърне в настолна програма, а и много преди технологизацията като цяло, един човек снима сладки малки котенца, попаднали в нетипични за тях ситуации. При това без каквато и да е намеса на специална техника, различна от обективи и… търпение.
Днес ще ви върнем в началото на XX век, през 1914 година, когато американският фотограф Хари Уитиър Фрийс стартира необичайния си проект, включващ малки животинки, изглеждащи комично-абсурдни в "човешки” ситуации като миене на чинии, копане на градина, летене със самолет и стреляне с оръдие.
След като заснема сцените, в повечето от които главни герои са малки котенца, Фрийс продава кадрите като поздравителни картички и илюстрации към детски книжки.
Въпреки обвиненията, за всяка от снимките фотографът използва само и единствено напълно живи животни, а не плюшени еквиваленти. А ето и какво споделя той в старо свое интервю:
"Тези необичайни фотографии на истински животни могат да се получат, само ако фотографът е зареден с предостатъчно търпение и доброта към дребосъците. Най-важна, разбира се, е скоростта на работа, въпреки че често е просто невъзможно да си толкова бърз. Все пак малките животинки могат да позират точно толкова добре, колкото и човешките бебета, т.е. никак.”
Хари Уитиър Фрийс разкрива и мнението си за различните животни: "Зайците са най-лесни за снимане в костюми, но в същото време нямат много "човешки” облик. Котките определено са най-добрите актьори сред животните и крият в себе си много образи. Най-трудни, но пък винаги ефектни на снимка, са прасенцата. Най-лесно се работи с животни на възраст между 6 и 10 седмици.”
Още от уникалните снимки на Хари Уитиър Фрийс може да откриете в нашата галерия. А ако тази статия ви е харесала, харесайте и страницата на Jenite във Facebook!
10 | 0 |