Бременността е нелека задача поради много причини, но една от тях е, че тя доста успешно саботира забавния, развлекателен и напоителен нощен живот на бременната жена. Но това не е всичко, както се казва в телевизионните реклами. Както сами знаете, след бременността следва кърмене, а то също пречи на дамата да консумира алкохол, независимо от факта, че вече не споделя една и съща кръвоносна система с бебето. Целта на днешната статия е да обясни защо е така и с каква степен на свобода разполагате, ако искате да посегнете към чашката.
Алкохолът има няколко много важни свойства. С повечето от тях сте запознати от опита, но други са недотам осезаеми. Нека започнем с това, че молекулата на алкохола е мастноразтворима и доста свободно преминава през всички клетъчни мембрани в тялото. Поради тази причина дори и най-непромокаемите прегради в организма не могат да спрат алкохола и той буквално се просмуква навсякъде. Добър пример може да бъде даден с мозъка. Всяка дама, която е имала удоволствието да изпие едно питие в повече, знае колко бързо може да достигне то до главата й и там да окаже своите умопомрачаващи ефекти.
В същата степен това се отнася и за млечните жлези - ако пиете алкохол, той ще се озове в кърмата ви по-скоро рано, отколкото късно. В интерес на истината, концентрацията на алкохол в кърмата ще бъде точно същата, каквато ще бъде и концентрацията на алкохол в кръвта. Това се дължи на лекотата, с която алкохолът прониква навсякъде.
Времето, необходимо на алкохола да се добере до млечните жлези, е около 30 минути (горе-долу за това време се случва абсорбирането му от стомашните стени) и ще прекара там толкова време, колкото ще прекара в тялото ви въобще. Можете да проверите кога това време е изминало с помощта на домашен дрегер за алкохол, но ако покупката на подобно устройство ви се струва излишна, трябва да знаете, че едно малко по българските стандарти питие напуска тялото за около 3 часа и половина. Същото време, горе-долу, е нужно и на една бира от 500 милилитра да се "изпари" напълно, но това са само ориентировъчни цифри, които варират в зависимост от здравословното ви състояние, диетата, личното ви тегло, питейния ви опит и други фактори.
Тук е важно да се отбележи, че алкохолът не се складира в кърмата и поради тази причина не е необходимо да изцеждате произведеното по време на консумацията и последващото изтрезняване мляко.
Колкото до ефектите на алкохолните напитки върху бебето, сами се досещате, че те не са точно благоприятни. Редовната консумация на алкохол и кърменето са точно толкова подходяща комбинация, колкото развратният живот и замонашването. С други думи, пиенето трябва да бъде сведено до възможно най-минималния минимум преди отбиването на бебето, а когато го правите, то следва да бъде на база внимателно предварително планиране.
Разбира се, можете да бъдете спокойни, че минимален алкохолен процент в кърмата няма да има фатални отражения върху детето, както и че една спонтанна чаша вино отвреме-навреме няма да стане причина за следващия Апокалипсис.
Ако ползвате английски език, повече полезна информация по тези въпроси можете да откриете на сайта на Австралийската асоциация за кърмене.
Ако тази статия ви е харесала, харесайте и страницата на Jenite във Facebook!
4 | 1 |