На 16 декември тази зима в София беше открита своеобразна "градина", в която да се разхождаме, докато навън е твърде студено. Всички чухме за нея, а новината е, че ако сте пропуснали да я видите, все още имате време. Според първоначалните планове, изложбата на Хуан Мирò трябваше да продължи до миналата седмица, но поради огромния интерес, е удължена с цял месец – до 19 февруари. По данни на Галерията, над 6000 души вече са се разходили из "Градините на Мирò” в България, като през първия месец след откриването броят на посетителите е бил рекорден.
Цените на цветните литографии варират от 1500 лв нагоре, а голяма част от тях вече са продадени. Удължаването на изложбата е съпътствано с включване на 25 нови графики. Всички показани произведения са рисувани в късния период на художника – между 1972 и 1974 г., когато е живял в Париж и е поддържал близки отношения с тамошните сюрреалисти. Това личи от творбите му, в които са въвлечени надписи на различни езици, понякога цели истории, изпълнени със символизъм. Никой обаче не е могъл да ги разшифрова, а самият Мирò отказва да помогне и да разруши тайнствената магия.
Каталунският вълшебник е определян като най-добрия и истински символист, тъй като само при него скритото послание наистина си остава скрито. Единственият разпознаваем образ, който се вижда в литографиите от "Градините на Мирò”, е символът на жената. Ще го познаете лесно – прилича на буквата "А", написана от несръчната и развълнувана ръка на 3-годишно дете.
Творбите са вдъхновени от поезията, сънищата и градинарството. Те олицетворяват опита на поета да избяга от свирнята на уличните музиканти, която трови живота му. Всяка литография отговаря на отделен момент от стихотворението "Токсична мелодия", показва как Мирò свърза изобразителното си изкуство с поезията. Градинарството също е било особено важно за него, тъй като го е възпитавало в постоянство и го е вдъхновявало да очаква възраждането.
За Мирò казват още, че "е до такава степен художник, че му е достатъчно да остави три петна върху платното, за да го превърне в картина". Разгледах изложбата и мога да кажа, че творецът смело се е възползвал от това свое право.
Ако решите да посетите Галерията, не пропускайте и другата експозиция, която е особено актуална в момента. "От няколко месеца целият свят говори и очаква глобалната премиера на "Точките" на Деймиън Хърст в 11 локации по целия свят. Галерията за модерно изкуство реши да се включи в тази инициатива и да покаже първата графична серия точки - гравюра върху дърво, създадена специално за Галерията за модерно изкуство през 2010 година от Деймиън Хърст” - каза Деница Атанасова–Гергова, президент на институцията, която за кратко време представи и Пикасо, и Салвадор Дали в България.
Някои ценители не могат да се нарадват, че страната ни е намерила място сред щастливците, които първи ще имат удоволствието да видят въпросните "Точки" от най-богатия творец в историята на изкуството. По-скромните хорица се чудят: Какво гениално би могло да има в тези изображения? Някои изкуствоведи обясняват идеята на цветните кръгове с факта, че като дете, малкият Деймиън погълнал значително количество хапчета, вместо бонбони. Надявам се, че това разяснение ще ви помогне да разберете изкуството му. Аз не успях.
И все пак, за да можем открито да "не харесаме" нещо, трябва първо да сме го видели с очите си. Пожелаваме ви интригуваща и приятна разходка в градините на изкуството!
5 | 0 |