Случвало ли ви се е да преминете през период от живота си, в който паметта ви да е изключително слаба? Проблемът може да се крие в тежко депресивно състояние или пък здравословен проблем.
Има определени болести, които могат допълнително да отслабят човешката памет. А честият провал при запомнянето на елемантарни аспекти от ежедневието може да е индикация за наличие на здравословен проблем.
Вижте кои са трите състояния, които могат да бъдат характеризирани със слаба памет.
1. Депресия
Хората, които се борят с депресивно състояние, имат по-ниски нива на серотонин и норепинефрин в организма си. Това са двата невротрансмитери, които помагат за подобряване на бдителността и концентрацията.
Други симптоми, които съпътстват депресията, са безпокойство, раздразнителност, проблеми със съня, ниско самочувствие. Ако тези състояния са характерна част от ежедневието на един човек в продължение на повече от две седмици, е напълно вероятно той да страда от депресия.
2. Хипотиреоидизъм
Това е състоянието, познато още като "намалена функция на щитовидната жлеза”. Тиреоидните хормони са тези, които контролират работата на метаболизма. Ако тяхната стойност е ниска, на хранителните вещества им отнема повече време, за да стигнат до мозъка.
Симптомите, съпътстващи заболяването, са качване на килограми, умора, суха кожа, загуба на коса и постоянно усещане за студ.
3. Сънна апнея
Апнеята по време на сън представлява дихателна пауза с продължителност повече от десет секунди. Голям дял от хората, които се оплакват от проблеми с паметта, са диагностицирани с това състояние. То се характеризира със затваряне или стесняване на дихателните пътища, което понижава нивото на кислород в мозъка.
Други симптоми, които придружават сънната апнея, са хъркането, сутрешното главоболие и умората.
Ако тази статия ви е харесала, станете част от страницата на Jenite.bg във Facebook!
5 | 1 |