Етеричните масла се извличат от растения, посредством дестилация. Те са силно концентрирани и затова трябва да бъдат разтворени преди употреба. Добра основа за тази цел са базовите масла, с които вече ви запознахме.
Можете да ги добавите и към готови шампоани, балсами, кремове и лосиони. Или направо да си закупите продукти, обогатени с етерични масла, като например омекотяващ лосион за тяло, натурален душ-гел или крем за сухи ръце.
Обикновено етеричните масла се продават заедно с листовка, в която е описано в какво съотношение могат да бъдат разреждани.
Масло от чаено дърво
Маслото от чаено дърво съдържа терпеноиди, които имат антисептично и противогъбично действие. Това го прави добър съюзник в борбата с кожни проблеми и акне. Дава добри резултати и при лечение на пърхот и себорея.
Масло от розмарин
Богато на антиоксиданти, това масло притежава силно изразено действие при лечение на акне, дерматит и екзема. Също така подобрява кръвообращението на скалпа, насърчава растежа на косата и придава блясък. Добавено към шампоана, то регулира омазняването и има ефект против пърхот.
Масло от лавандула
Това ароматно масло действа регенериращо, освежаващо и тонизиращо, което го прави особено подходящо при кожни раздразнения от различен произход. Добра добавка е към средства против косопад. Притежава и ароматерапевтични свойства.
Масло от бергамот
Подобно на лавандуловото, маслото от бергамот е изключително благоприятно при кожни раздразнения. Много подходящо е за мазна и проблемна кожа, тъй като регулира мастните жлези, избелва и свива порите. Добавено към шампоана, то притежава противопърхотно действие.
Масло от кедър
Приложено върху лицето, това масло действа стягащо, успокояващо и антисептично. Добавено към шампоана пък предотвратява бързото омазняване и спомага за заздравяването на косъма.
Масло от грейпфрут
Изключително богато на витамин С, маслото от грейпфрут притежава силно противовъзпалително действие. Добавено към маска за лице, то нормализира дейността на мастните жлези, освежава и избистря тена.
Масло от лимон
Също като маслото от грейпфрут, етеричният извлек от лимон е пълен с витамин С. Може да го добавяте към всякакви маски за лице и коса. Действа регенериращо, освежаващо и тонизиращо. Притежава лек избелващ ефект.
Масло от копър
Добавено към крем за лице, това масло влияе благотворно върху много суха кожа. Незаменим помощник е в борбата с бръчките. Добавено в лосион за тяло пък притежава антицелулитно действие.
Масло от хвойна
Маслото от хвойна е чудесен избор при при суха и зряла кожа. Ако го добавите към крема си за лице, ще усетите успокояващо и стягащо действие. Също така има и ефект против пърхот.
Масло от лайка
Подобно на маслото от копър, то е добър съюзник в борбата с целулита. Подобрява еластичността на кожата и притежава силно противовъзпалително и болкоуспокояващо действие.
Розово масло
Един от символите на България притежава силен антисептичен ефект. Подходящо е за всички видове кожа, особено суха и чувствителна. Забавя процесите на стареене и стяга капилярите, което намалява червенината на лицето.
Съветите на jenite
За съжаление, на нашия пазар често се срещат етерични масла с различни примеси, които развалят тяхното качество. Съществува обаче много лесен тест, чрез който да проверите дали маслото, което сте си купили, е чисто. За тази цел капнете малко от него върху салфетка и изчакайте минутка. Ако етеричното масло е истинско, капката се изпарява без да оставя мазна следа. Ако обаче попие и остави петънце, то значи сте попаднали да разреден и некачествен продукт.
За да удължите срока на годност на етеричните масла, добавете към тяхното съдържание няколко капки масло от жожоба.
12 | 0 |