Чувствате се напрегнати или нервни за предстоящите преговори относно увеличението на заплатата ви? Не е нужно да "изключвате" мимиките си и да демонстрирате най-безизразната си физиономия, за да се подсигурите, че езикът на тялото ви няма да направи лошо впечатление.
Скорошно изследване на университета "Принстън" твърди, че тялото може да изразява по-силни емоции от предаваните само чрез лицето. Препоръчваме ви да видите кои са основните правила в това отношение.
Използвайте жестове, идентични с тези на шефа ви
Копирането на дребни жестове и положение на тялото може да се окаже полезно, когато се опитвате да спечелите вниманието и одобрението на някого. Това е така нареченият "хамелеонов ефект", свързан със способността на хората да се приспособяват към средата и етиката, както и към цялостното поведение на околните.
Често, когато сме притеснени, не се сливаме с обстановката, защото не ѝ обръщаме достатъчно внимание. А мимикрията увеличава разбирателството и шансовете да получите каквото искате.
Бъдете разумни при копиране
Изследователи от Калифорнийския университет в Сан Диего са организирали социален експеримент, при който участниците трябвало да наблюдават интервюта за работа и да обособят приятелското и неприятелско общуване между шеф и кандидат.
Някои от кандидатите били специално инструктирани да копират маниерите на интервюиращия, като например докосване на брадичката или кръстосване на краката, а на други било заръчано да не правят това. Останалите участници в експеримента не знаели за предварително зададените задачи.
Поставените оценки констатират, че пресъздаването на приятелските жестове като цяло е положително. Но жестовете, които етикетът и добрият маниер отхвърлят, дразнят събеседника - дори и самият той да ги прави. Интервюиращите определят участващите във втората описана ситуация като по-малко компетентени и надеждни.
Не клатете крака
Подскачащите нагоре-надолу крака или колена могат да бъдат знак за нервност.
"Клатенето на крака докато седим изпраща съобщение до всички около нас за нашите вътрешни чувства на тревожност или раздразнение, или и двете", казва Сюзън Kраус Уитбърн, доктор по психология. "Краката са най-големи по площ от цялото ни тяло, така че когато се движат, това е много забележимо за останалите."
Ето един лесен метод за корекция: "Преплитането на краката в глезените е еквивалентно на небрежното и символизиращо спокойствие поставяне на ръцете в скута - то не прави такова впечатление и в същото време значително ще смекчи вашите емоционални изблици", твърди Уитбърн.
Оставете шията си намира
Вратът е уязвима част от тялото, затова постоянното почесване или поставянето на ръка на шията (адамовата ябълка при мъжете) изпраща директни сигнали за неудобство и дори може би за това, че лъжете.
Благодарение на годините опит във ФБР като контраразузнавателен агент, Джо Наваро, автор на книгата "Какво казва всяко тяло", е открил, че именно шията е едно от "най-значимите и често използвани" места за индикация на състоянието. Много често пипането ѝ се осъществява при безпокойство и стрес.
Наваро твърди: "Този участък е богат на нервни окончания. Когато ги докосваме, намаляваме кръвното налягане, сърдечната честота и се успокояваме. Жестовете, включващи шията и врата, са изключително точни и комуникират ефективно във всички култури."
Делово ръкостискане
Вероятно сте чували за значението на доброто ръкостискане, но изследвания от Университета в Алабама изведоха конкретно правило. В проведеното проучване четирима студенти по психология са оценили ръкостисканията на 112 свои колеги от двата пола. Тези с по-силно ръкостискане били определени като екстровертни и емоционално изразителени. Това се възприема положително.
Проучването разкрива и друга интересна информация: "Жените със силно и делово ръкостискане са оценени по-положително от мъжете", казва водещият автор на изследването, д-р Уилям Чаплин. Този извод е интересен, защото често, когато жените имат близки до мъжете характеристики, са склонни да предизвикат малко по-отрицателна оценка, просто защото това е в противоречие с обичайните стереотипи. В случая е не е така.
Забравете намръщената физиономия
Това е клише, но експертите твърдят, че усмивката по време на стрес може да подобри производителността. "Няма значение каква е задачата - ако носите негативна гримаса, докато я изпълнявате, изпращате следното съобщение до мозъка си: "Това е наистина трудно. Трябва да спра!", твърди Карол Кинси Гоман, експерт по езика на тялото и лидерството.
Тя допълва: "Тогава мозъкът реагира чрез изпращане на стрес химикали в кръвта. И това създава един порочен кръг - колкото по-негативно сте настроени, толкова по-трудно се осъществява задачата."
Професор Ейми Къди от Harvard Business School пък говори за силата на концентрацията и позитивизма. Тя съветва да оставаме сами преди важни срещи, ако имаме тази възможност. Това влияе положително на настроението и емоционалността, успокоява ни.
За да четете още съвети, свързани с поведението ви на работното място и кариерното ви развитие, харесайте Jenite.bg във фейсбук!
4 | 0 |