От детските песнички знаем две неща. Първо, котетата обичат да четат книжки за "как се хващат малки сиви мишки". Второ, малчуганите пък си падат по "нови книжки с картинки", в които се разказва "тука зайче как играе, там лисица как го дебне".
Но какви книжки обичат жените? Това никой не ни го казва. Затова, по случай 24 май, решихме да ви попитаме чрез анкетата на Jenite.bg: Какви книги четете най-често?
До момента на литературния ни въпрос са отговорили точно 1007 дами. Мислим, че е крайно време да ви съобщим резултатите, сред които открихме една добра и една лоша новина.
Започваме с положителното, разбира се. А то се изразява в установения от допитването факт, че най-голям процент от гласувалите (26.5%) са хора с разностранни интереси и любов към литературата. "Чета всичко!" - това е техният отговор. И ние сме доволни, тъй като потвърждава надеждата ни, че нашата аудитория има богата обща култура. Нищо не може да осигури по-добра такава от жадното поглъщане на всевъзможни четива.
Продължаваме нататък. Малко по-малък дял от участниците в анкетата ни (25%) са отговорили, че най-често избират да държат в ръцете си и да пълнят съзнанието си със "съвременна литература, но не българска". Този резултат също не е лош - обичаме си нашенското, но преди всичко сме космополитни личности, за които интересът към културата е по-важен от националния ѝ произход.
Третият резултат обаче съвсем не ни се понрави. Той гласи: "Не ми остава време/желание да чета често". Такъв отговор са дали цели 19,2% от гласувалите - надяваме се поне, че повечето от тях са имали предвид липсата на време, а не на желание.
17,9% от далите своя вот пък са изказали предпочитание към "старите класики". Независимо дали става въпрос за западноевропейските, руските или други класици, сигурни сме, че вечните им романи няма да изгубят скоро своята актуалност и ще продължават да се радват на интерес.
Практиците сред читателите ни се оказват 7,1% - толкова хора са заявили, че преди всичко отделят време на научната литература.
Предпоследна по популярност пък е поезията. 2,7% от гласувалите дават сърцата си на произведенията в рими.
Съвременните български автори, които бяха споменати и преди малко, за съжаление остава последни. За тях са гласували едва 1,7% от участниците в анкетата. Това е наистина тъжно. Надяваме се, че наред с всичко останало в държавата ни, някой не много далечен ден ще се уреди и големият проблем с насърчаването на качествената родна литература.
Четете, скъпи читатели! Това е най-лесният и приятен начин да развивате познанията си, въображението, умението за изразяване... Това е и най-приятният начин да запълните минутките скука от ежедневието. Надяваме се, че красивите снимки в тази статия допълнително са ви вдъхновили.
Ако ви е интересно да отговаряте на въпросите в нашите разнообразни анкети и след това да следите резултатите, можете да се присъедините към Jenite.bg във фейсбук! Новият ни въпрос е доста по-различен от този с книгите: Самозадоволявали ли сте се по време на работа? Очакваме анонимните ви отговори тук.
6 | 0 |