В превод думата "гейша" означава артистична личност или "обучен за изкуства". Те са японски артисти, които забавляват чрез различни умения като танци, пеене, музика и етикет.
Първоначално гейшите са били предимно мъже. Докато професионалните куртизанки предлагат сексуално забавление, то гейшите използват уменията си професионално да забавляват гостите по време на банкети и в чайните.
Но ето, че дори и Япония, която силно държи на традициите си, е на път да ги наруши, тъй като за пръв път в историята жена от Австралия е на път да стане гейша.
Става въпрос за Фиона Греъм, която открива невероятния свят на професионалните танцьорки и певици в японските чайни, благодарение на академичните си проучвания. Австралийката има докторска степен от университета "Оксфорд" и се заема със задачата да заснеме документален филм, за да разкрие тайните на тази 400-годишна японска традиция.
Но Греъм поема друг път и обучението на Фиона започва през 2007 година, като тогава тя получaва артистичното си име Сайуки, което буквално означава "прозрачно щастие". В момента тя живее в Асакуса, най-старата местност на гейшите в Токио, и споделя, че като "не японка" трябва да се старае много повече, за да бъде приета.
"Да бъдеш от бялата раса не е никакво предимство в обществото на гейшите. Клиентите не търсят "бяла гейша", затова имам доста трудни моменти", казва Греъм през ВВС.
Въпреки всичко, Фиона среща и доста неодобрение от "автентичните гейши" и си спечелва много негативно отношение. Австралийката бива обвинявана, че не зачита японските традиции, не посещава задължителни занятия и мисли единствено как да се рекламира, а не набляга на обучението си.
Дори документалисти, които се занимават с историята на гейшите, отказват да наричат Греъм с артистичното ѝ име, защото те не смятат, че тя се държи като гейша и никой няма да иска да види жена от друга страна в тази роля.
Всъщност в историята има и още един пример за жена, която не е японка и иска да стане гейша. Това е американката Лиса Далби, но тя никога не завършва обучението си.
Донякъде сме запознати с трудния живот на гейшите от книгата "Мемоарите на една гейша". Въпреки всичко ни е малко трудно да си представим, че жена, която не е японка, може да пресъздаде автентично тази професия или поне да приеме присърце традициите на азиатската култура.
17 | 0 |