Преобладаващата част от българите приемаме здравето си за даденост. Ходим на лекар, едва когато нещо ни заболи. По-точно - когато болката стане непоносима. Причините за подобно поведение варират от нежеланието на когото и да било да бъде болен до километричните опашки в болниците, мудната система на обслужване и препращането от кабинет на кабинет. Трябва обаче да бъдем благодарни, че все още имаме достатъчно добри специалисти, които ни помагат, когато сме най-уязвими.
За ефективното провеждане на дадено лечение има с какво сами да допринесем. И не става дума за допитване до доктор Google и за четене на списъци с неща, които може да ни има.
В процеса на работата по новата ни тема на месеца от екипа на Jenite.bg си зададохме няколко елементарни въпроса и изпитахме известни затруднения да отговорим. Предлагаме ви да опитате и вие:
Каква кръвна група сте?
Съществуват 4 кръвни групи - А, B , AB и 0. С установяването и откриването на кръвните групи е възможно безопасното преливане на кръв, което в днешно време води до спасяването на хиляди животи всяка минута.
Към какво сте алергични?
Наричат алергиите "болестите на нашето време". Причините, които ги предизвикват, са разнообразни - индустриализацията и химизацията на производството, въздействието на замърсената околна среда, широкото използване на медикаменти, динамиката и напрежението на съвременния живот, наследствени предразположения и т.н. Ако са ни известни, по-лесно можем да се справим със заболяванията и да избягваме животозастрашаващи ситуации.
Кои медикаменти не ви понасят?
"Най-алергичните" лекарства са антибиотиците, ваксините и аналгетиците. Реакция към даден медикамент е изключително опасна за здравето, но и информативна - преди прием на непознат препарат е нужно внимателно четене на етикета и консултация с лекар.
Кога бе последното ви сериозно боледуване?
Всеки медицински преглед трябва да започва със снемане на анамнеза - подробно и последователно получаване на сведения от пациента, или негови близки, за характера на възникналото заболяване.
Кога последно си направихте пълна кръвна картина?
Пълната кръвна картина се използва за профилактика и диагностика на множество заболявания. Препоръчва се да давате кръв и урина за изследване поне веднъж годишно, защото по този начин може някое заболяване да бъде диагностицирано в начален стадий.
Преди колко време посетихте гинеколога за профилактичен преглед и цитонамазка?
Препоръчително е профилактичните прегледи при гинеколог да се правят два пъти годишно - на период от шест месеца. Така вероятността да се установят рано заболявания като рак на шийката на матката се увеличава.
При прием по спешност в болница и търсенето на причините за даден симптом, това са въпроси, чиито отговори могат да ни спасят живота или да възпрепятстват успеха на дадено лечение.
Изключително важно е да познаваме себе си, а не да разчитаме на провидението, на спомените на близките и уменията на медицинските лица. Да имаме култура на здравето.
Тепърва ни предстоят теми, свързани с различните медикаменти, алергиите и какво е полезно да знаем за тях, както и за прегледите при различни специалисти, които не трябва да си спестяваме. Бъдете здрави!
6 | 0 |