Церемонията по награждаването с Британските филмови награди (BAFTA) се състоя вчера и e последното грандиозно филмово събитие, преди задаващите се "Оскари", които ще бъдат раздадени на 28 февруари. Както и се очакваше, най-много "маски" се събраха в кошницата на най-големия куриоз от миналата година – френският филм "Артистът".
Във века на грандиозните 3D продукции, режисьорът Мишел Хазанавичус се върна към самите корени на кино индустрията и създаде ням черно-бял филм. "Артистът", 2011 г. - нещо, с което Чарли Чаплин вероятно би се гордял. А Хазанавичус със сигурност се гордее, тъй като смелостта му беше подобаващо възнаградена. Лентата получи цели седем награди BAFTA, при това най-престижните: за най-добър филм, най-добър режисьор, оригинален сценарий, музика, кинематография, костюмен дизайн.
Артистът в главната роля – Жан Дюжарден – остави с празни ръце другите номинирани за главна мъжка роля: Брад Пит ("Кешбол"), Гари Олдман ("Къртицата"), Джордж Клуни ("Потомците") и Майкъл Фасбендер ("Срам").
Наградата за най-добра актриса пък беше спечелена от 62-годишната Мерил Стрийп, за блестящото ѝ превъплъщение в образа на Маргарет Тачър. Докато отиваше да си получи почетната маска, "Желязната лейди" загуби една от обувките си. Това беше един от най-забавните моменти на вечерта. Както и коментарът, че "това вероятно е първият път в записаната история, когато можем да чуем думите: "Маги, Маги, Маги – победа!"
Филмът "Желязната лейди" получи също така наградата за прическа и грим. Мерил Стрийп е прекарвала по два часа на ден в ръцете на най-добрите стилисти, за да постигнат максимална прилика със световноизвестната дама. Важното е, че усилията са се увенчали с успех: по време на цялата си кариера, Стрийп е била номинирана 14 пъти от BAFTA, но вчерашната е едва втората ѝ победа.
Сега остава само да разберем каква ще е съдбата на актуалните филми, според тежката дума на Американската филмова академия. За "Оскари" са номинирани и "Артистът", и Брад Пит, и Мерил Стрийп. Сред фаворитите за най-добър филм са и "Полунощ в Париж", както и "Изобретението на Хюго" на Мартин Скорсезе.
4 | 0 |