Блогът за био козметика Biotialo отдавна привлече вниманието ни с темите, които неговата авторка разглежда. Искра Рашева е от онези хора, които просто могат да те запалят с ентусиазъм и вдъхновение. Отдадена е на идеите си и вярва, че в природата можем да открием всички отговори, които някога сме търсили.
Именно затова избрахме блогърката за наш гост през месец април. Всеки вторник тя ще ни предупреждава за опасностите, които премълчават известните марки козметика, ще ни разказва за предимствата на био продуктите за красота, дори ще ни покаже как да си приготвим сапун в домашни условия. Запознайте се и вие със света на Искра.
Как се запали по идеята да направиш свой блог за био козметика?
Опитвам се да живея здравословно и затова се интересувам от здравословни продукти. Обръщам внимание на съставките, изброени на опаковките, и проверявам в интернет какво означават. Открих, че в много продукти се съдържат съставки, които водят до сериозни здравословни проблеми. Самата аз съм изпитвала кожни раздразнения, когато все още купувах масова козметика.
Повратната точка обаче да се преориентирам напълно към натуралната козметика настъпи миналото лято. Търсех да си купя слънцезащитен лосион – продукт, от който нормално очаквам да предпазва кожата ми от изгаряния, от рак, от стареене. По същото време попаднах на един разкошен сайт, в който бяха описани използваните съставки в слънцезащитните лосиони и имаше класация според тяхната вредност. Оказа се, че повечето слънцезащитни лосиони са направени с евтини съставки, които не само не гранатират здравето на кожата ни, а и нанасят допълнителни вреди. В този момент си казах, че е време да започна да говоря за това и да информирам повече хора в България за предимствата на натуралната и био козметика.
Основната ти професия доста се различава от страничните ти занимания. Разкажи ни как започна с правенето на домашни сапуни?
Първоначалната ми идея беше просто да образовам хората чрез своя блог. Започнах да изследвам различни био марки, повечето от които дори не бяха налични в България. Тези, които присъстват на българския пазар, са доста скъпи. Една фирма, която внася в България продукти на отлична американска био марка, ми предостави да тествам някои от сапуните им и да споделя мнението си. Влюбих се в сапуна, но цената от около 10 лева ми се стори доста висока. Това ме накара да проуча как точно се прави сапун с натурални съставки и дали би било по-евтино, ако се произвежда тук в България.
Основната ми професия, която е в областта на маркетинга, допълнително ме окуражи да изследвам от маркетингова гледна точка пазара и възможностите. Дълбоко ме обезпокои фактът, че наличните здравословни козметични продукти са недостъпни за бюджета на повечето хора и исках да разбера дали съществува пазар за здравословна козметика на разумна цена. Прецених, че правенето на натурални сапуни е добра възможност.
Използвам само натурални съставки като зехтин, кокосово масло, рициново масло в моите Biotialo сапуни. Местното производство позволява много по-изгодни цени. Разбира се натурални продукти няма как да паднат до цената на продуктите на фирмите, които заместват натуралните сътавки с по-евтини химични съединения. В дългосрочен план обаче предимствата на здравата и млада кожа си заслужават цената. Маркетингът се състои именно в намирането, привличането и задържането на доволни клиенти чрез страхотни продукти, така че има много синергия между професията ми и страстта ми към био козметиката.
Според теб до каква степен рекламната индустрия манипулира избора на хората? Често срещан в България ли е отговорният и информиран избор?
Искрено се надявам, че не всички хора биват така лесно манипулирани, но трябва да призная, че аз самата изпитвам дълбоко недоверие към рекламите на големите компании. Не смятам, че рекламите са откровени. Всъщност дори напротив, рядко казват истината. Без значение колко вреден може да е продуктът, рекламата винаги ще го опише като страхотен. Някои био марки въобще не рекламират, а разчитат 100% на качеството си и на маркетинга от уста на уста. Големите марки харчат купища пари за реклама, представяйки продуктите си като невероятни, а в същото време на етикетите им са изписани множество вредни синтетични съставки. Жалко е, че има и много псевдонатурални продукти. Наскоро попаднах на един сапун "със зехтин”, в чиито съставки зехтин не присъстваше.
Не смятам, че повечето хора правят информиран избор, особено в България. Доверието ни към световните марки е прекалено голямо – гледаме рекламата, четем предния етикет и си казваме, че продуктът е добър. Това трябва да се промени и да започнем да се интересуваме повече от това какво точно използваме върху кожата си. Признавам, че е трудно човек да се ориентира в морето от химични съединения, изброени върху етикетите. Затова в моите Biotialo сапуни аз използвам чисти натурални съставки – всеки знае какво е зехтин, бадемово масло, лавандула.
Друг проблем е, че последствията не са толкова очевидни, защото често не се случват изведнъж или не разбираме кой е причинителят. Започваме да мислим, че е нормално кожата ни да не изглежда добре, да ни сърби, да е суха или мазна, да старее по-бързо, когато всъщност това е в резултат на употребата на някой продукт. Получава се един порочен кръг, за който големите компании знаят много добре и в крайна сметка всичко опира до липсата на социална отговорност и фокуса върху печалбата, а не върху здравето на хората.
В блога си правиш ревюта на конкретни продукти. Случвало ли се е да те "подкупят”, за да споделиш позитивно мнение?
Не мисля, че някога ще се случи. Био козметиката ми е страст и хоби за свободното време, а основната ми професия ми осигурява достатъчно добър доход. Не ми се налага да изкарвам пари от блога си и писането на ревюта, така че не жертвам ценностите си. Също така смятам, че твърде дълго сме били лъгани и си причиняваме сериозни вреди, заради интерсите на безотговорни компании, което трябва да спре и да бъде изобличено. Оставам неподкупна.
Какво мислиш за веганството?
Не се чувствам достатъчно информирана, за да препоръчам или отхвърля веганството като начин на живот. В моите сапуни не използвам животински мазнини и никога не бих тествала върху животни, но се случва да добавям друг вид съставки от животински произход, като например мляко или мед. Аз самата не съм веган, но съм чела, че наистина животински мазнини в сапуните не се отразяват добре на кожата, затова и ги избягвам. А и самата мисъл да използвам мазнина, извлечена от животно, не ми се струва приятна и чиста. В магазините обаче намирането на сапун без животинска мазнина (съставката tallow) е изключително трудно. Пробвайте.
Коя според теб е най-вредната сред масово употребяваните в козметиката съставки?
Те са толкова много. Например в сапуните и шампоаните често използват sodium laureth sulphate, който е известен с това, че предизвиква кожни раздразнения. Парабените пък водят до стареене на кожата, хормонални нарушения, а са открити и сериозни връзки с рака на гърдата при жените. И въпреки това се използват къде ли не като консерванти – в сенки, червила, кремове и други.
Друг вид съставки, които често се съкращават като PEG, са петролни деривативи и също са токсични и канцерогенни. Като се има предвид, че законодателството в областта на позволените съставки в козметиката е доста либерално, аз предпочитам списъка на съставките в продуктите, които употрбявам, да е по-къс и да се чете лесно.
Ако тази статия ви е била интересна и искате да следите гостуването на Искра, присъединете се към света на Jenite.bg във фейсбук!
34 | 0 |