Клиширан факт гласи, че модата е навсякъде около нас. Модерно е да ядем суши или рукола, модерно е да имаме по няколко смартфона в джоба, дори е модерно да твърдим, че не ни пука за модните тенденции.
Но днес няма да си говорим за никой от гореизброените примери. А ще потърсим най-интересните филми, посветени на явлението "мода".
"Дяволът носи Прада" (2006)
Лентата е сред личните фаворити на екипа ни, защото проследява едновременно както живота в едно общество, посветено на модата, така и чисто човешките страсти, които го съпътстват.
"Дяволът", брилянтно изигран от Мерил Стрийп, е прототип на главната редакторка на американския Vogue Ана Уинтур. Филмът представя лъскавия свят на "модната библия" Runway, безкрайно критичната шефка Миранда и изтерзаните до краен предел момичета, които за нищо на света не биха сменили работата си.
"Грозното патенце" Анди, амбициозна току що завършила журналистка, започва работа като личен асистент на главната редакторка. И постепенно, спъвайки се между дизайнерските тоалети и непрекъснато снобарство, се превръща в прелестен лебед. Докато накрая захвърля всичко постигнато, страхувайки се, че в пищния моден свят ще загуби себе си.
"Септемврийският брой" (2009)
Като заговорихме за Ана Уинтур, не можем да пропуснем документалния филм, посветен на септемврийския брой на Vogue. За справка, това е най-обемният брой от годината, а през 2012 страниците му бяха 916. Доста за списание, а? Но пък огромна част от тях са покрити с реклами, което, до някъде, обяснява почти хилядната бройка.
Лентата показва в детайли създаването на истинската "модна библия". Изборът на корица, прелестните фотосесии и невероятният бюджет, който се изразходва за създаването им, сблъсъците между креативната директорка Грейс Кодингтън и Ана Уинтур. Информация в детайли, която истинският моден почитател ще оцени подобаващо.
"In Vogue: The Editor’s Eye" (2012)
По случай 120-годишнината на американския Vogue, издателите от Conde Nast подготвиха втора документална лента, посветена на легендарното издание.
"In Vogue: The Editor’s Eye" отново допуска зрителите зад кулисите на най-престижното модно списание и показва брилянтните хрумвания на ядрото на изданието: редакторите.
Освен "поглед зад кадър", документалната лента включва интервюта с известни лица от света на модата, сред които Марк Джейкъбс, Сара Джесика Паркър и Вера Уанг.
"Коко Шанел" (2008)
През 2008 година дебютът си прави американска лента, посветена на легендарната Коко Шанел. Актрисата, превъплътила се във възрастната дизайнерка, е Шърли Маклейн, чиято роля ѝ носи номинации за Златен глобус и Еми. 3-часовият филм разглежда превръщането на Габриел Шанел в Коко Шанел, включително раждането на малката черна рокля и парфюма Chanel No.5.
"Коко преди Шанел" (2009)
Още една история за великата Шанел, разказана със съвършен френски замах. Лентата разкрива информация за живота на дизайнерката, преди да добие световна слава. Виждаме как малката Габриел расте в дом за сираци, а след това работи във фабрика през деня и заведение през нощта.
Любовница на богатия наследник Етиен Балсан и любовница на неговия най-добър приятел Бой Капел. Млада дизайнерка, която започва да прави шапки, повлияни от мъжката мода и нямащи нищо общо с пищните аксесоари от онова време. Жената, която поставя основите на изчистените модни тенденции, която облича панталон и доброволно подстригва косата си.
Одри Тоту е актрисата, която успява да се превъплъти в ранната Коко. И го прави брилянтно.
"Коко Шанел и Игор Стравински" (2009)
Поредна филмова лента, посветена на иновативната френска дизайнерка. Годината е 1913, а действието се развива в Париж. Коко посещава представление на руския композитор Игор Стравински, което френската публика не успява да приеме.
7 години по-късно двамата се срещат отново. Бизнесът на дизайнерката е успешен, а творецът е изпратен в Париж от Руската революция. Тя предлага на него и семейството му да отседнат в имението ѝ, а това дава начало на възпламеняваща любовна история.
Всъщност не е ясно дали двамата наистина са имали афера. Лентата е създадена по мотиви на едноименната книга на Крис Грийнхалч, който изказва предположения за тяхната афера. Факт е обаче, че семейството на композитора наистина е живяло под един покрив с дизайнерката, а най-великите си произведения и двамата създават точно в този период - парфюмът Chanel No.5 и най-красивите музикални произведения на Стравински.
"Lagerfeld Confidential" (2007)
Естественото продължение на Шанел е нейният наследник в модна къща Chanel - Карл Лагерфелд. Той си позволява да критикува жени като Адел и Мишел Обама, наема прислуга на котките си и боядисва косата си бяла. Подобно на Ана Уинтур, той също не сваля слънчевите си очила. Никога. Затова е сигурно, че филм, посветен на личността му, ще предизвика интерес дори у онези, които не се определят като върли модни почитатели.
"L’amour fou" (2010)
Документалната лента за Ив Сен Лоран показва не толкова гения на дизайнера, колкото неговия личен живот. Сюжетът разкрива и любовната история на твореца с Пиер Берже. Достоверността на информацията се потвърждава от интервюта със самия Берже, както и музите на Лоран - Лулу де ла Фалез и Катрин Деньов.
"Валентино: последният император" (2010)
Филм за живота на великия италиански дизайнер Валентино Гаравани. Лентата е създадена по случай оттеглянето на твореца от модната сцена, а такова събитие не може да се случи тихо. "Валентино: последният император" е изящната лебедова песен на един от най-ярките модни дизайнери.
"Bill Cunningham New York" (2010)
Бил Кънингам е ветеран в streetstyle-фотографията. Поправка: именно той дава началото на толкова популярното днес модно движение. Историята му е разказана от Ана Уинтур и американския дизайнер Майкъл Корс.
"Закуска в Тифани" (1961)
От биографичните ленти отново се връщаме към филмите със сюжет и модни попадения. Абсолютен ветеран е "Закуска в Тифани”, който и до днес вдъхновява момичета и жени по цял свят. Одри Хепбърн е класическа дама, облечена в малка черна рокля, носеща прекрасни перли, със съвършена прическа и прелестна котешка очна линия. Все още никой филмов персонаж не е успял да измести стилното ѝ присъствие на екрана.
"Мария-Антоанета" (2006)
Филмов шедьовър на София Копола, разказващ живота на една от най-обсъжданите кралски особи.
Мария-Антоанета е определяна като една от първите модни икони в световната история. Тя революционизира гардероба на френския кралски двор. Отказва да бъде обличана и фризирана така, както предшественичките си.
За коронацията на Луи XVI отхвърля традиционните дрехи за кралски церемонии и си поръчва изцяло ново облекло при най-известната шивачка на Париж - Роуз Бертин. Мадмоазел Бертин създава за нея пищна, измайсторена с много фантазия и детайли рокля от брокат, инкрустирана със сапфири. Произведението е толкова тежко, че кралицата пристига на носилка.
Дрехите ѝ са пищни и богати на инкрустации. Като аксесоари използва огромни шапки, дантелени ветрила, копринени цветя. Мария-Антоанета е имала дори специално облекло за банята - ушита за случая муселинена нощница.
"Сексът и градът" (2008 и 2010)
Умишлено поставяме филмите за Кари Брадшоу на последно място. След 6 успешни телевизионни сезона, създателите на сериала не можаха да се разделят с четирите нюйоркски приятелки и ги пренесоха на голям екран. Два пъти. Лентите не бяха особено успешни, същото можем да кажем и за модните решения в тях.
Макар че "Сексът и градът" е еталон за мода, никога не сме намирали представените съчетания за красиви. Стилът на четирите героини определено търпи положително развитие във всеки следващ сезон и всеки следващ филм, но, според нас, не успява да достигне онова ниво, което би могло да го определи като модно вдъхновение.
Днес Кари Брадшоу е емблематична модна икона, но имаме чувството, че героинята ѝ повече говори за стил, отколкото го прилага. За справка, отделете време и изгледайте произволен сезон от сериала. Дрехите със сигурност са маркови, но съчетанията им не са елегантни. А това не ги прави по-различни от всяко пазарско модно попадение.
Ако искате да научавате още любопитни новини от света на киното и модата, присъединете се към Jenite.bg във фейсбук!
12 | 0 |