Дрехата е усмивка. Тя е и нацупени недоволно устни. Дрехата е материал, цвят и кройка, които предават вътрешните ни емоции пред външния свят. Ако човек не харесва начина, по който му стои дадено облекло, то със сигурност и хората, с които контактува, няма да останат впечатлени. Просто много от психологическите ни проблеми, колкото и затикани надълбоко в съзнанието ни да са, могат да си проличат за наблюдателя острани. Стига той да има очите да ги види.
Темата ни заинтригува и решихме да разберем какво мислят психолозите за връзката между личните ни комплекси и дрехите, които носим. За обувките вече разбрахме. При облеклото широката пола крие краката, които не харесваме в огледалото, а прилепналите джинси ги показват с гордост на света. Но какво ли нашепват за нас масивните бижута и дизайнерските лейбъли, които красят гардероба. А старите кецове?
Клиничният психолог Дженифър Баумгартер дава точните отговори в книга си You Are What You Wear: What Your Clothes Reveal About You ("Ти си това, което носиш: Какво разкриват дрехите за теб”).
Според д-р Баумгартер въпрос номер едно всъщност може да се разтълкува доста лесно. Масивните бижута, красящи деколтето, най-често изразяват нестабилно финансово положение. Прекаленият кич говори за желанието на дамите да изградят своя образ на заможна дама в обществото, но същевременно крещи за страха им околните да разберат за реалното им финансово положение.
Психоложката ни кара да се загледаме и в колегите си. Някои от тях носят елегантни бизнес облекла всеки ден и дори в петък не си позволяват да обуят удобните си джинси. В среда, където не се спазва строг бизнес етикет, решихме, че въпросните колеги просто обичат да изглеждат на ниво. Според д-р Баумгартер обаче тези личности искат да доминират сред останалите, благодарение на своя стил. Бялата риза и черният панталон просто нашепват за непреодолимото желание за надмощие.
Погледнахме и към другия ъгъл, където облеклото е небрежно, косата свободно пусната, а гримът почти винаги липсващ. Според дамата с диплома на психолог, тези служители искат да преуспеят, използвайки основно личните си качества. За тях женствеността не е определяща и не означава сила, когато са затворени в работна среда.
Целенасоченото разголване също претърпя своята психологическа дисекция. Тук няма да ви кажем нищо, което не знаете. Широкото деколте и късите поли отразяват огромната увереност, която притежават провокативните дами. Ние, като представителки на женския пол, знаем, че се изисква смелост да разходиш по-оскъдните си дрешки, имайки предвид факта, че всички погледи ще шарят около тялото ти.
Самата д-р Баумгартер ни убеждава, че дамите, които притежават тази увереност, могат да бъдат опасни. Те нямат задръжки и съвсем безмилостно ще стъпчат с високите си токове конкуренцията, обута в кецове.
Хубаво си говорим за оскъдно облекло, но всъщност пропускаме някои тънкости. Когато по-възрастна дама обича да провокира с разголения си вид, например, може би подсъзнателно отрича да приеме, че остарява. Ако късата пола е носена от тийнейджърка, то тя най-вероятно страда от липса от внимание, която може да идва от проблеми в семейството. Естествено, глупаво е да се правят такива обобщаващи изводи, защото всеки случай е различен, но в често именно оттам тръгват личните комплекси.
Дрехите просто са материалният начин, чрез който изразяваме своя емоционален живот. С цветове, материи и кройки. А съвсем скоро ще ви разкажем как можете да овладете изкуството да подбирате именно тези дрехи, подходящи за личностното ви излъчване. За целта си намерихме и помощница, но нека сега затворим уста и врътнем ключето на мълчанието.
29 | 4 |