Ревматоидният артрит е автоимуннo заболяване, което причинява хронично възпаление на ставите. Въпреки че не се говори много за тази болест, над 60 000 българи страдат от нея. Симптомите са скованост, подуване и ставни болки, а понякога се влошават и водят до трайни ставни увреждания и инвалидизация.
За да може обществеността да се запознае с проблемите на хората с такава дизагноза, "Асоциацията на пациентите с ревматоиден артрит" и "Организацията на пациентите с ревматологични заболявания в България” стартират във Варна кампанията "Малките неща имат голямо значение". Тя ще постави акцент върху сериозността на ревматичните заболявания и значението на ранната диагностика.
По време на пресконференцията, провела се на 2 февруари - Световния ден за борба с ревматоидния артрит - някои от най-опитните лекари в областта се изказаха в подкрепя на инициативата.
Проф. д-р Радослав Радев обърна внимание чрез мотото на кампанията "Малките неща имат голямо значение”: "Забързани в ежедневието си ние не обръщаме внимание на дребните неща. Целта на тази кампания, целта на асоциацията, целта на университета, на университетската болница и на Министерство на здравеопазването е точно тази, да се покаже, че това заболяване не е малко нещо, че е сериозно, води до инвалидизиране, страдание и до нарушаване на нормалния жизнен цикъл на всеки пациент."
Д-р Ваньо Шарков – заместник-министър на здравеопазването - каза: "Аз смятам, че на днешния ден не е най-важно да отчитаме дейност. Идеята на кампанията е много по-голяма от това просто да кажем, че хората имат проблем в ежедневието си, тя ни кара да се обърнем към човещината в себе си, да забележим какво се случва с хората, страдащи от ревматични заболявания, да бъдем по-толерантни. Аз заявявам готовността на Министерство на здравеопазването да работи ръка за ръка с пациентските организации в името на по-добрия живот на хората със заболяването."
Според доц. д-р Владимир Кадинов – Началник на клиниката по Ревматология в УМБАЛ "Света Марина" е "престъпно в 21 век, когато има вече налично иновативно лечение за ревматоиден артрит, болните да достигат до инвалидизация и да търпят непрестанни болки. Хване ли се навреме заболяването, прогнозата е доста оптимистична. Днес има много модерни и адекватни лекарства, с чиято помощ болестта се поставя под контрол и настъпва ремисия. Има много хора с ревматоиден артрит, които живеят с подути пръсти, постоянни болки и смятат, че това е от възрастта. Всъщност, ревматоидният артрит засяга хора в активна възраст, от него страдат предимно жени на възраст между 35 и 55 години. Хората търпят болката, обикалят по различни специалисти преди да попаднат при ревматолог, за да им се постави правилната диагноза".
Една от целите на кампанията е да провокира обществения интерес и да насочи вниманието към тежестта на артритните заболявания. Ето защо във Варна бяха създадени три огромни скулптури - лъжица за хранене, връзки за обувки и дамска обувка. Тези предмети от ежедневието символизират действията, които хората с ревматични заболявания никога повече няма да извършват.
"Едва ли много от нас се замислят какво означава да не можеш да завържеш маратонките си, защото гръбнакът ти е скован от болест на Бехтерев или пък какво е за една жена никога повече да не може да носи обувки на висок ток. Какво е да не можеш повече да се храниш с лъжица, защото ставите ти са изкривени. Всички тези усещания са част от живота на хората с ревматични заболявания. На болните бих казала, че колкото по-добре са запознати с артрита и колкото по-позитивна нагласа имат, толкова по успешно ще се борят с него." – сподели Роза Чеглайска, председател на "Асоциацията на пациентите с ревматоиден артрит"
Скулптурата на лъжицата се намира в Морската градина, тази на обувката – в УМБАЛ "Св. Марина", а тази на връзките за обувки е в двора на Медицинския университет. Скулптурите ще останат изложени в продължение един месец, за да могат повече хора да ги видят и да се включат в кампанията, която паралелно ще тече и във Facebook страницата Hug with soul.
Ревматичните заболявания биват ставни и извънставни, но хората най-често страдат от възпалителни ставни заболявания - ревматоиден артрит (РА), псориатичен артрит (ПсА), анкилозиращ спондилит, по-известен у нас като болест на Бехтерев и други.
Тези заболявания касаят хора в активна възраст като сериозно влошават качеството им на живот и дори водят до загуба на трудоспособност. Причината за тяхното развитие е неизвестна и реално не съществува начин един пациент да се излекува напълно.
Ревматоидният артрит, псориатичният артрит и болестта на Бехтерев са заболявания, при които освен ставните прояви, може да има и системни прояви – засягане на очите, кожата, белия дроб, сърцето, съдовете, бъбреците. По неофициални данни в България има около 60 000 болни от РА, около 30-40 хиляди са с ПсА и около 20 хиляди с болест на Бехтерев.
10 | 1 |