Историята на българския моден лейбъл Tochka започва през 2006 година. Тогава главните действащи лица зад него - Анна Шопова, която отговаря за имиджа и комуникацията, заедно с Антония Пашова, която създава дрехите, решават, че е крайно време да обърнат гръб на конфекциите. Днес те се подвизават в новооткрития си магазин Tochka Open Space на ъгъла на улиците "Врабча” и "Париж”, а в своето пространство, освен дизайнерски творения, представят и идеите на други таланти от Балканите.
Най-новият проект на Анна и Антония носи името Fresh Is Not Fried и цели да разграничи уникалността на авторския дизайн от нещата, които се създават за масово производство. Дрехите не са конфекция, а представените автори го доказват. В Tochka Open Space в момента можем да намерим неща на Tochka, Garderob, Knapp, Ham&Eggs, Игор Ильовски, Nulla, Carevitsa, I Gloria, Vibrazioni by Aleksandra Mitkovska, NB - Nikolay Bozhilov, Нева Балникова, Flamboyant и Явор Стефанов.
Всеки един от дизайнерите се откроява със своя индивидуален подход към материята и със собствена технология за изработване на облеклото. Експериментът се приема като основна движеща сила на проекта. Някои модели са изработени по нетипични начини, без предварително планиране и скициране. Всичко се случва на момента - рисуване направо върху материята, ръчна изработка на облеклото или непредвидимо сглобяване на различни платове. Резултатът е мистерия, която може да се превърне в уникално произведение.
Последната колекция, която представя Tochka, също е вдъхновена от необятния живот. Тя носи името A Space Odissey ("Една одисея в космоса”) и представя безкрайното въображение на Антония Пашова чрез рисуването на сънища, чудовища и мускулатура върху рециклирани дрехи.
"Човекът е част от Космоса и затова неговата еволюция остава постоянно променяща се загадка, която няма начало и край. Има само едно сигурно нещо - че човешката мисъл поставя началото на съзидателния процес. Колекцията, която разработихме, има начало, но нейният край не е ясен и за нас. Затова тя продължава да се разработва и сега.”, разказва дизайнерката.
Моделите носят в себе си типичен винтидж привкус, като за създаването на всяка една дреха е използван рециклиращ подход. По този начин всяко произведение пази своята история от една отминала епоха, която се преражда и днес.
Друг характерен подход, присъщ за 70-те години на 20 век, е ръчното рисуване върху материята. Рисунките върху облеклата са уникални по своя смисъл и със сигурност няма как да останат незабелязани по градските улици днес.
11 | 0 |