Когато става въпрос за класации, руският Норилск е начело на не една такава. Защото освен че е най-северният град с население над 100 хиляди души в света, той също така е и в топ 10 на най-замърсените места на планетата.
Сибирският град е същинско отражение на сбъднатата съветска мечта. Но само ако огледалото е криво. През 30-те години Сталин насилствено изселва там стотици хиляди работници, които да се трудят в мините и новопостроените заводи - символ на просперитета на СССР. Именно така тази допреди това мъртва зона бива трайно заселена, а децата, внуците и правнуците на същите тези работници я обитават до ден днешен.
И, споменавайки мините и заводите, трябва да подчертаем, че именно "благодарение” на тях всяка година близо 4 милиона тона никел, олово, арсен и други токсични химикали се освобождават във въздуха над Норилск. По тази причина едва ли ще откриете растителност в радиус от поне 30 километра.
Поради наличието на замърсяване от такъв мащаб и снегът не е с класическата си бяла премяна, а по-често е черен, а понякога - розов или жълт. Но за сметка на това винаги е в изобилие. Защото през зимата температурите в Норилск обикновено падат до минус 30 градуса (рекордът е минус 53,1 градуса).
Градът е покрит със снежна пелена средно около 270 дни в годината. През лятото в продължение на шест седмици се наблюдават бели нощи, по време на които слънцето покачва температурите до 15-20 градуса, но не е достатъчно, за да разтопи натрупалия се сняг.
Още снимки от депресиращата реалност в Норилск може да разгледате в нашата галерия. А ако тази статия ви е харесала, харесайте и страницата на Jenite във Facebook!
30 | 7 |