Флорънс Найтингейл Греъм е родена през далечната 1878 година в Уудбридж, Канада. Тя е петото и най-малко дете на емигранти от Великобритания, пристигнали малко преди това в Страната на неограничените възможности в търсене на по-добър живот.
Още от ранна детска възраст Флорънс помага на баща си, който е продавач на пазара в Онтарио. Тогава тя е пленена от финеса и красотата на богатите жени от града и започва да си мечтае да бъде като тях. "Искам да бъда най-богатата малка жена на света,” често повтаря малката госпожица пред семейството си.
Флорънс постъпва в училище за медицински сестри, където се увлича по фармакологията. Тя обаче така и не успява да завърши образованието си. Вместо това заминава заедно с брат си за Ню Йорк, където си намира работа като рецепционист в популярния тогава салон за красота Eleanor Adair's Beauty Salon. Именно там Флорънс изучава в детайли света на козметичните процедури и най-вече изкуството на лицевия масаж.
Покрай работата в салона страстта на Флорънс към козметиката се засилва дотолкова, че тя започва да създава свои продукти в домашни условия, водена от фиксидеята да създаде крема чудо.
През 1909 година Флорънс се запознава с Елизабет Хъбард, която е дипломиран козметолог. Водени от общата си страст - светът на красотата - двете решават да станат съдружнички и само година по-късно откриват свой магазин в сърцето на Ню Йорк. Red Door Salon отваря врати на Пето авеню, като за тази цел Флорънс задлъжнява с огромната тогава сума от 6 000 долара.
Горе-долу по същото време се ражда и името Елизабет Арден, което Флорънс Найтингейл приема за свой псевдоним. Тя работи зад щанда на магазина и разказва на клиентките си вълнуващи истории за дамата, която обикаляла света в търсене на екзотични съставки, които след това влагала в козметиката, продавана в магазина. Тази митична жена се казвала Елизабет Арден.
Историята разказва, че Флорънс се възхищавала на кралица Елизабет I и затова избрала малкото име. Фамилията Арден пък идва от поемата на Алфред Тенисън "Enoch Arden”. Така се ражда и марката Elizabeth Arden.
По това време употребата на козметика не е особено популярна сред жените. Обществото е свързвало този тип продукти само с актрисите от театъра и проститутките. Точно това насадено мислене се опитва да изкорени Флорънс, вече по-известна като Елизабет Арден. Нейната главна житейска философия е, че "да бъде красива е изконното право на всяка жена.”
Продуктите, които тя създава, имат за цел да лекуват, а не да маскират кожата. Елизабет съчетава тайните на природата с последните открития на науката, за да предлага на жените кремове, които разкриват и подчертават естествената красота. Тя е идеологът и на концепцията total look, която повелява, че ружът, червилото и лакът на една дама трябва да бъдат в цветова хармония и да се допълват.
Може би най-революционното въведение на Елизабет Арден е нейната идея за грижа за кожата. Почистване, тонизиране и подхранване са трите стъпки, с които всяка жена се съобразява и днес. Тя е създател и на първата водоустойчива спирала за мигли.
В сътрудничество с имена като Карл Лагерфелд, Валентино и Елизабет Тейлър пък Арден създава поредица от парфюмни аромати.
Елизабет често пътува до Париж, за да усъвършенства своите козметични познания. Именно френската столица била за нея "Мека” на красотата и иновациите. Друга любима нейна дестинация е Лондон. Връщайки се от поредното си пътуване до Европа, тя се запознава с Томас Люис, с когото през 1918 година сключва брак. Съвместният им живот продължава цели 17 години.
В деня на сватбата Елизабет е толкова заета, че веднага след церемонията се връща обратно в своя офис. И това е само едно от многото доказателства за маниакалния работохолизъм, с който тя е пословична.
Елизабет назначава Томас за търговски директор на марката Elizabeth Arden, но никога не му дава дори и една акция от компанията. След развода им той решава да ѝ отмъсти и постъпва на работа при нейната най-силна конкуренция - Хелена Рубинщайн.
Вторият брак на Елизабет Арден е през 1942 година. Неин избраник този път е руснакът Михаил Евланов. Съвместният им живот обаче се основава на измама от страна на съпруга. Евланов лъже Елизабет, че е от благородническо потекло и носи титлата княз. Година по-късно истината излиза наяве и двамата се развеждат.
Освен козметиката, другата голяма любов на Елизабет Арден са... конете. Тя често е била чувана да казва, че "май повече ми провървя с конете, отколкото с мъжете. Но това е, защото аз винаги съм обичала конете повече.”
"Обръщайте се към конете, като към жени, а с жените като към коне. И тогава те ще започнат да побеждават заради вас.” Това пък бил съветът ѝ към мъжете.
В знак за огромния принос към козметичната индустрия Елизабет Арден е удостоена с орден на Почетния легион през 1942 година.
Флорънс Найтингейл Греъм създава едновременно империя и цяла нова индустрия. Новаторското и мислене и почти крайната ѝ целеустременост я превръщат в икона, чиято памет е жива и до днес. Тя напуска този свят през 1966 година, вследствие на усложнения при пневмония. Погребана е с името Елизабет Н. Греъм.
Ако тази статия ви е била интересна, присъединете се към света на Jenite.bg във фейсбук!
41 | 3 |