Ако опитаме да отговорим на въпроса, зададен в заглавието, то най-вероятно в ответа ще присъстват думи, като "Facebook" и "субтитри". И, за жалост, май ще се окажем съвсем прави, защото според последното социологическо проучване у нас, едва 17% от гимназистите проявяват интерес към каквато и да било литература.
Можем да си говорим много по темата за младото поколение, но едва ли ще стигнем до решение на проблемите, които го съпътстват. Надяваме се, че родителите и учителите ще станат по-отговорни, що се отнася до личностното израстване на всеки един младеж.
За кой ли път ще повторим, че "книгите са прозорец към света". Компютърът също, стига да се използва правилно. Съществуват стотици, може би хиляди литературни произведения, които, прочетени в правилното време, могат да преобърнат нечий мироглед. И да го осмислят.
Според 2000 британски родители, има точно 10 книги, които отрочетата им задължително трябва да познават, научаваме от Daily Telegraph.
Класацията започва с Чарлз Дикенс и неговата "Коледна песен". Не се учудваме, че именно той оглавява своеобразния чарт. Британският автор е създал произведение, което умело би могло да посочи на децата ценностите в живота. В днешния материален свят е хубаво да бъде ясно, че не всичко се върти около парите. Важни са любовта, състраданието и хуманността.
Второто място се заема отново от жител на Острова. Джоан Роулинг и сагата "Хари Потър" печелят сребърен медал в библиотечната надпревара. Отново се съгласяваме с избора на родителите. Поредицата е написана на достъпен език, проследява отблизо живота на трима тийнейджъри, а отдалеч - на още няколко поколения главни герои. Действието се развива в наши дни, а персонажите се сблъскват със ситуации, които всички срещаме ежедневно. Разликата е, че могат да правят магии. И точно това придава есенцията на цялата сага.
Не е изненада, че следващата позиция е отредена отново на британец. Джон Роналд Руел Толкин, който е считан за основател на фантастичния жанр, завършва челната тройка с трилогията "Властелинът на пръстените". Признаваме си, книгите са обемни и трудни за четене, а авторът определено притежава умението да опише колко бавно се случват някои от действията. Но романите са интригуващи. Препоръчваме на родителите, които решат да изненадат децата си с произведенията на Толкин, да започнат с предисторията на "Властелина", а именно "Хобит". Той обаче се нарежда на девета позиция, което е условие да не съветвате наследниците си да четат десетте произведения подред.
Класацията продължава с "Гордост и предразсъдъци" от Джейн Остин и вечната "Алиса в страната на чудесата" от Луис Карол.
Списъкът продължава с "Хрониките на Нарния" от Клайв Стейпъл Луис, "Фермата на животните" от Джордж Оруел, "Оливър Туист" от Чарлз Дикенс, споменатия вече "Хобит" и "Да убиеш присмехулник" от Харпър Лий.
За добро или лошо, всички книги са филмирани. Не ви съветваме обаче да позволявате на децата си именно чрез лентите да навлизат във вълнуващия свят на авторите. Защото всяка режисьорска и актьорска намеса изкривява първоначалните представи за написаното.
Фантазията прави чудеса. А не камерата.
16 | 1 |