Парите са ключов фактор за начина на живот, който водим. Затова винаги, със стартирането на нова работа, обсъждането на заплащането е много важна тема. Тук ще ви представим подробен план за действие, когато знаете, че ви предстои разговор за бъдещата ви заплата, но нямате идея как ще протече той и дали резултатът ще бъде удовлетворяващ.
Съветваме ви да обърнете внимание както на начина, по който се изразява шефа ви, така и на езика на тялото му/ѝ. Ако говори изключително спокойно и уверено с вас, задава ви въпросите директно и не се притеснява да навлиза в личното ви пространство, като се интересува дали в момента се срещате с някого, значи той със сигурност знае какво прави.
Според кариерните специалисти на Мsn, такива хора умеят много успешно да манипулират служителите си. Те имат отговор на всеки въпрос и умело сменят темата на разговор, когато не им е изгодно. А заплатата ви е точно такава тема. Защото, ако шефовете искат да ви заплащат по-малка сума от тази, която заслужавате за своя труд, а в най-общия случай ситуацията е такава, то те ще използват обмислена тактика, за да ви накарат да склоните на тяхното предложение.
"Живеем във времена на криза” и "Има много безработни, които мечтаят за такава позиция”, са най-често използваните доводи на шефовете. В такива моменти специалистите съветват да подходите разумно и отговорно. Да припомните на своя работодател за отговорностите и предизвикателствата, с които се занимавате или ще го правите в бъдеще време. Да подчертаете плюсовете, които носите на фирмата. Все пак точно те са ви спечелили мястото там, нали? В разговор като този трябва да се прояви смелост и нещата да се погледнат реално. Картината не бива да бъде замазвана от манипулативни шефски изказвания, които да размият реалността.
Един от най-често срещаните въпроси от страна на шефовете е "Каква заплата очаквате?” Никога не отивайте на работна среща, без ясна представа за отговора. А ако си нямате и на идея какво е заплащането в тази сфера, можете да потърсите информация в интернет, която да ви разясни. Вече има доста подробни статистики, които показват сумата на средната работна заплата у нас в различните сфери.
Ако случайно имате по-близки взаимоотношения с човек от тази фирма, или смятате, че някой може да бъде така добър да ви помогне, задължително го попитайте за мнение. Вътрешен човек може най-добре да ви ориентира в такава ситуация. Възможно е той да не ви сподели колко печели, но все пак да ви насочим към приблизителна сума. Така ще разберете дали вашите парични желания се разминават много с реалната ситуация на това работно място.
Да се върнем отново на въпроса. Със сигурност вашият работодател си е намислил горна парична граница, която в никакъв случай няма да премине. Ако се побирате в нейните рамки, ще си стиснете ръцете и ще излезете доволни от заседателната зала. Но ако предложените пари ви се виждат малко, трябва сериозно да обсъдите възможностите, които ви остават.
Може да ви бъде предложено да работите извънредно, за да получавате желаната сума. Може да ви бъде обещано евентуално увеличение вбъдеще, ако покривате дадени изисквания. Понякога последното се оказва просто нескопосана лъжа, която за съжаление не се реализира. Но може да ви бъде и казано, че желанието ви няма как да се случи и да се наложи да избирате, дали сте готови да направите компромис с парите.
Обмислете добре отговорите си. Имайте ясна представа на какво сте готови да се съгласите и поради какви причини ще предпочетете да напуснете фирмата. Само и единствено след като имате обосновани отговори на всеки един въпрос, ще можете да преговаряте качествено по темата за парите.
20 | 0 |