"Ще учиш ли, ще бачкаш ли?" беше фраза, която шеговито обикаляше интернет пространството преди няколко години. Ако днес трябва да дадем отговор на въпроса обаче, той ще бъде следният: "Нито едното, нито другото".
22,6% от младите хора у нас, които са на възраст между 15 и 24 години, нито учат, нито работят. Това носи на икономиката загуби от 1,27 млрд евро, което пък се равнява на 3,3% от брутния вътрешен продукт на страната.
Данните идват от председателя на Българската търговско-промишлена палата Цветан Симеонов, който ги представи на конференция относно пазара на труда.
Според данните на НСИ пък безработицата сред хората на възраст между 15 и 29 години е 23,6% за първото тримесечие на 2013 година.
Всъщност далеч не всички от тези младежи за лишени от образование. Средностатистическият профил представя жена, която няма опит на предишна работа, но има високо образование. Само че то често не е никаква гаранция за намиране на професионална реализация.
Според изпълнителния секретар по пазара на труда в КНСБ Росица Янкова, трябва да бъде подобрена системата за профилирано образование у нас. 55% от младежите завършват хуманитарни специалности, но "аз не съм виждала обява за работа за културолог", казва Янкова.
80% от обявите са в сферата на информационните технологии, туризма и икономиката. Според статистиката, от около 1 млн свободни работни места в Европа, 25 хиляди са за шофьори на ТИП, а едва 1000 - за мениджъри. Обявените свободни позиции за хора със средно образование пък са 70%, докато тези за висшисти - само 30%.
Росица Янкова допълва, че за образование отделяме 3,6% от БВП, което е крайно недостатъчно. За да се повиши качеството на образование обаче са нужни не само повече пари, но и то самото да бъде адекватно на пазара на труда.
Повече стажове и гъвкави форми на заетост, предлага Янкова. У нас на непълно работно време са заети само 5% от младежите, като в ЕС средната заетост е 30%.
Т.нар. "младежка гаранция" също е добър начин за стимулиране на "пресните" кадри под 30-годишна възраст. Съгласно нея, на всеки, който е завършил до преди 4 месеца, трябва да бъде предложен стаж, работа или обучение. Идеята е тази гаранция да се разпространи в целия Европейски съюз, посредством еврофондове.
Още полезни статии от Econ.bg:
Ако минималната заплата стане 1000 лева
3 | 0 |